Modlitwa za zmarłych
Treść
Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny przypominają nam o tajemnicy świętych obcowania. Wierzymy, że Kościół cierpiący w czyśćcu, Kościół pielgrzymujący na ziemi, oraz Kościół triumfujący w Niebie są ze sobą złączone miłością oraz wzajemną odpowiedzialnością.
Jesteśmy odpowiedzialni za Kościół cierpiący w czyśćcu. Naszym obowiązkiem jest pomagać duszom czyśćcowym, gdyż one same już sobie pomóc nie mogą. Możemy czynić to na różne sposoby.
Niezwykle ważna jest Msza św. zamawiana w ich intencji. – Msza św. jest uobecnieniem w sposób bezkrwawy krwawej ofiary Chrystusa, Jego śmierci. Na krzyżu dokonało się zbawienie. Zamawiając intencje mszalne za zmarłych, przychodzimy im z pomocą, aby Bóg w swoim miłosierdziu zechciał uwolnić ich od kar czyśćcowych, mocą zbawczej ofiary Jezusa Chrystusa podjętej dla zbawienia człowieka – tłumaczy o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz, konsultor Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Bardzo ważna jest modlitwa, ofiarowane za zmarłych cierpienie, post. Darem, który w zbliżających się dniach możemy im dać, to odpust zupełny. Ratuje on dusze z czyśćca, uwalnia od kar doczesnych, ciążących na nich za popełnione grzechy. Codziennie od 1 do 8 listopada mamy możliwość uzyskania właśnie takiego odpustu pod zwykłymi warunkami i poprzez nawiedzenie w tych dniach cmentarza. Musimy być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, odmówić „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” oraz pomodlić się w intencjach Ojca Świętego. Warunkiem uzyskania odpustu zupełnego jest brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego. Codziennie możemy go uzyskać dla innego zmarłego.
Dzień Zaduszny, kiedy w sposób szczególny winniśmy pamiętać o duszach wiernych zmarłych, poprzedza uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to święto radości. Wielu naszych zmarłych, których ciała spoczywają na cmentarzach, mimo że nie zostali przez Kościół kanonizowani, są świętymi. Święci, stojąc przed Bogiem, wypraszają nam wiele potrzebnych łask, a my doświadczamy ich pomocy. Oni także przypominają nam o powszechnym powołaniu do świętości.
– Świętymi są nie tylko ci, których czcimy, których procesy beatyfikacyjne i kanonizacyjne doprowadzono do zakończenia, ale święci to wszyscy Ci, którzy żyli wśród nas i kierowali się w swoim życiu Ewangelią, a dziś cieszą się chwałą Nieba – podkreśla o. Szczepan T. Praśkiewicz.
Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik, 31 października 2014
Autor: mj