Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Modlitwa przebłagalna za Ojczyznę

Treść

W bolesny sposób wszyscy obserwujemy sytuację podziału i skłócenia Polaków. Wszyscy są zmęczeni powszechnie panującą pogardą między ludźmi, ale nie widać możliwości zakończenia tej sytuacji. Dziwi, że w roku beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki tak mało wyciągamy wniosków z jego nauczania na temat poszanowania prawdy, prawa Bożego, drugiego człowieka. Wydaje się, że wszystko jest odwrotnie w stosunku do wartości, za które ten kapłan męczennik oddał życie. Widzimy, że ludzkie próby pojednania, debaty, które trwałyby choćby od rana do wieczora, nie przynoszą żadnych oczekiwanych skutków, a wręcz potęgują nienawiść, agresję i gniew. Potrzeba systematycznej modlitwy przebłagalnej za Ojczyznę. Taka inicjatywa podjęta została w pierwsze piątki miesiąca w parafii św. Józefa na Kole w Warszawie.
Wchodzimy coraz głębiej w nasze patologie historyczne, widzimy, że ludzkie wysiłki nie odnoszą tu żadnych skutków. Postępujemy, jakbyśmy nie byli pokoleniem, które z taką miłością formował Jan Paweł II, jakbyśmy nagle zapomnieli, czego uczył bł. ks. Jerzy, że Duch Boży, duch jedności ogarnie nas, kiedy podejmiemy modlitwę na kolanach, z różańcem w ręku, czyniąc pokutę. Czyż to nie taka postawa niemal całego Narodu przyniosła zwycięstwo "Solidarności"?
Polska jest krajem, który otrzymał od Boga dziedzictwo Jego Miłosierdzia. Chrystus wielokrotnie od św. Faustyny żądał modlitwy za Ojczyznę, bo z niej ma wyjść Boże Miłosierdzie, które ocali świat. Jezus mówił do Faustyny: "Córko moja, żądam od ciebie modlitwy, modlitwy i jeszcze raz modlitwy za świat, a szczególnie za Ojczyznę swoją" ("Dzienniczek", 325). Wydaje się, że w tej chwili próbuje się prowadzić politykę, spory bez miłosierdzia, a przecież orędzie Bożego Miłosierdzia jest odpowiedzią na pytania, co mamy czynić.
W odpowiedzi na te słowa Jezusa została podjęta systematyczna modlitwa przebłagalna za Ojczyznę w pierwsze piątki miesiąca w parafii św. Józefa na Kole w Warszawie. W tych nabożeństwach błagamy Boga o Jego miłosierdzie, żeby nas uratował. Przepraszamy za arogancję wobec prawa Bożego, świętych symboli naszej wiary, i prosimy o osobiste nawrócenie i świętość. Jan Paweł II pokazał nam tę drogę świętości przez odwołanie się do Bożego Miłosierdzia i zostawił nam ją jako swój testament do wypełnienia.
Pierwsza część modlitwy za Ojczyznę do Bożego Miłosierdzia w parafii św. Józefa rozpocznie się jutro Mszą św. przebłagalną w Godzinie Miłosierdzia, czyli o 15.00. W drugiej będzie możliwość uczestniczenia w warszawskim szlaku Bożego Miłosierdzia i św. Faustyny. Trzecia część zacznie się o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim przed Najświętszym Sakramentem. W programie czuwania: Droga Krzyżowa, Koronka do Bożego Miłosierdzia, oddanie czci krzyżowi, Różaniec, zawierzenie Ojczyzny Bożemu Miłosierdziu uroczystym aktem, a o godz. 24.00 Msza Święta. Modlić się będziemy w intencjach wynagradzających za grzechy Ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców Warszawy. Zapraszamy do parafii obdarzonej szczególnym charyzmatem modlitwy, gdzie adoracja Najświętszego Sakramentu trwa nieustannie dzień i noc od 25 lat. Zapraszamy jutro i w każdy następny pierwszy piątek miesiąca do parafii św. Józefa na Woli w Warszawie przy ul. Deotymy 41. Jeśli ktoś nie może być obecny fizycznie, zachęcamy do duchowej łączności z nami, szczególnie chorych.
ks. Michał Dłutowski
ks. Mariusz Bernyś

Nasz Dziennik 2010-11-04

Autor: jc