Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Modlitwa o wrażliwość

Treść

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie, pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jedne od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie.

Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: „Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata. Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie”.

Wówczas zapytają sprawiedliwi: „Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?”

A Król im odpowie: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”.

Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: „Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom. Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie”.

Wówczas zapytają i ci: „Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?”

Wtedy im odpowie: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili”.

I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego» (Z rozdz. 25 Ewangelii wg św. Mateusza)

Pierwsze czytanie (z Księgi Kapłańskiej) każe nam zrewidować nasz stosunek do Starego Testamentu. Zazwyczaj myślimy o nim jako o tradycji nad wyraz surowej i drobiazgowej, pozbawionej empatii i miłosierdzia. Tymczasem fragment dzisiaj czytany może nas zawstydzić. Czy mamy jeszcze w sobie choć pragnienie takiej wrażliwości o jakiej mówi dzisiejszy urywek? „Nie będziesz uciskał bliźniego, nie będziesz go wyzyskiwał. Zapłata najemnika nie będzie pozostawać w twoim domu przez noc aż do poranka. Nie będziesz złorzeczył głuchemu. Nie będziesz kładł przeszkody przed niewidomym, ale będziesz się bał Boga twego”. Czyny pokutne w tym okresie liturgicznym mają nas wychowywać do takich właśnie postaw pełnych miłości bliźniego.

Dzisiejsze czytania liturgiczne: Kpł 19, 1-2. 11-18; Mt 25, 31-46

Ewangelia, z opisem sądu ostatecznego, przypomni nam również o celu naszego życia – spotkaniu z Bogiem. Przygotowujemy się do tego przez spotkania z innymi ludźmi. Rozważany dziś fragment Księgi Kapłańskiej oraz pytania, które Sędzia z Ewangelii zadaje sądzonym (a zatem zada je także nam), mocno osadzają nas na ziemi i wskazują kierunek dla naszej pobożności. Niech Bóg udzieli nam takiej wrażliwości o jakiej mówią dzisiejsze czytania. Módlmy się o to słowami kolekty mszalnej (czyli modlitwy odmawianej przez kapłana na zakończenie obrzędów wstępnych Mszy Świętej, tuż przed pierwszym czytaniem).

Boże, nasz Zbawco, daj nam łaskę nawrócenia + i otwórz nasze dusze na zrozumienie Twojego prawa, * aby okres pokuty odnowił nasze życie. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

Szymon Hiżycki OSB | Pomiędzy grzechem a myślą

Źródło: ps-po.pl, 15 lutego 2016

Autor: mj

Tagi: Modlitwa o wrażliwość