Modlitwa chrześcijańska [konferencja 8] Refleksje nad IV częścią Katechizmu Kościoła Katolickiego
Treść
Modlitwę arcykapłańską wypowiedział Pan Jezus w Wieczerniku na koniec przed wyjściem do Getsemani. Jest ona modlitwą prośby skierowaną do Ojca o dopełnienie Jego dzieła zbawienia i stanowi wypowiedziany na pożegnanie z uczniami swoisty testament, o szczególnym charakterze, gdyż oddaje w nim całą sprawę w ręce Ojca.
Gdy nadeszła Jego Godzina, Jezus modli się do Ojca. Jego modlitwa – najdłuższa z przekazanych nam przez Ewangelię – obejmuje całą ekonomię stworzenia i zbawienia, jak również Jego Śmierć i Zmartwychwstanie. Modlitwa Godziny Jezusa pozostaje na zawsze Jego modlitwą, podobnie jak Jego Pascha, która wypełniła się „raz na zawsze”, pozostaje obecna w liturgii Jego Kościoła (2746).
Podczas wesela w Kanie Jezus powiedział do swojej Matki, że nie nadeszła jeszcze Jego godzina. Otóż „gdy nadeszła Jego Godzina, Jezus modli się do Ojca”. W tej modlitwie Jezus oddaje w ręce Ojca całe swoje dzieło, które właśnie ma się dokonać. Prosto z Wieczernika poszedł On do Getsemani, aby się modlić przed oddaniem się w ręce prześladowców. Ta modlitwa obejmuje całe dzieło, które jest zwieńczeniem historii zbawienia.
Jednocześnie w tej modlitwie Pan Jezus wypowiada prośby odnoszące się do tego, co najważniejsze w naszym życiu, co rozstrzyga o naszej przynależności do Niego i naszym udziale w Jego zbawczym dziele (Włodzimierz Zatorski OSB Modlitwa chrześcijańska. Refleksje nad IV częścią Katechizmu Kościoła Katolickiego)
Włodzimierz Zatorski OSB (ur. 1953) benedyktyn, fizyk, teolog, filozof. Ukończył studia z fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim (1980 r.) Od 1980 w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, (śluby wieczyste złożył w 1984 r.). Założycieli wieloletni dyrektor Wydawnictwa Benedyktynów „Tyniec”. Od 2005 do 2009 przeor w Tyńcu, 2010-2013 mistrz nowicjatu. Od 2015 szafarz (ekonom) klasztoru. Od 2002 roku prefekt (opiekun) oblatów świeckich przy Opactwie w Tyńcu. Autor ponad 40 tytułów książkowych w tym 3 tytuły z zakresu duchowości lidera: Podstawy duchowości lidera (2011), Duchowość lidera. Wybrane zagadnienia (2014), Duchowe dylematy lidera (2017).
Źródło: ps-po.pl, 28 listopada 2019
Autor: mj