Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Modlitwa chrześcijańska [konferencja 4] Refleksje nad IV częścią Katechizmu Kościoła Katolickiego

Treść

Świadkowie, którzy poprzedzili nas w drodze do Królestwa, szczególnie ci, których Kościół uznaje za „świętych”, uczestniczą w żywej tradycji modlitwy przez wzór swojego życia, przez pozostawione przez nich pisma oraz przez swoją modlitwę dzisiaj. Kontemplują oni Boga, wychwalają Go i nieustannie opiekują się tymi, których pozostawili na ziemi. Wchodząc „do radości” swego Nauczyciela, zostali „postawieni nad wieloma”. Wstawiennictwo jest ich najwyższą służbą zamysłowi Bożemu. Możemy i powinniśmy modlić się do nich, aby wstawiali się za nami i za całym światem (2683).

Świadkowie modlitwy odgrywają niezmierną rolę w naszym życiu – szczególnie ci, których spotykamy. Jeżeli jednak nie spotykamy ludzi autentycznej modlitwy lub nie potrafimy ich rozpoznać w tłumie standardowych zachowań religijnych, mamy zawsze wielką liczbę świadków wiary i modlitwy w historii Kościoła, którzy sami pozostawili swoje świadectwa na piśmie lub inni takie świadectwa o nich dali. W naszych poszukiwaniach osobistej modlitwy zawsze możemy z nimi prowadzić wewnętrzny dialog w oparciu o te świadectwa i nasze doświadczenia. Niemniej trzeba pamiętać, że nie każdy „święty” musi koniecznie nam odpowiadać. Istnieją różne typy osobowościowe, a ponadto w życiu przechodzimy różne etapy, którym odpowiadają inne świadectwa i duchowe prawdy (Włodzimierz Zatorski OSB Modlitwa chrześcijańska. Refleksje nad IV częścią Katechizmu Kościoła Katolickiego)


Włodzimierz Zatorski OSB (ur. 1953) benedyktyn, fizyk, teolog, filozof. Ukończył studia z fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim (1980 r.) Od 1980 w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, (śluby wieczyste złożył w 1984 r.). Założycieli wieloletni dyrektor Wydawnictwa Benedyktynów „Tyniec”. Od 2005 do 2009 przeor w Tyńcu, 2010-2013 mistrz nowicjatu. Od 2015 szafarz (ekonom) klasztoru. Od 2002 roku prefekt (opiekun) oblatów świeckich przy Opactwie w Tyńcu. Autor ponad 40 tytułów książkowych w tym 3 tytuły z zakresu duchowości lidera: Podstawy duchowości lidera (2011), Duchowość lidera. Wybrane zagadnienia (2014), Duchowe dylematy lidera (2017).

Źródło: ps-po.pl, 1 października 2019

Autor: mj