Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Modlitwa chrześcijańska [konferencja 1] Refleksje nad IV częścią Katechizmu Kościoła Katolickiego

Treść

Zanim zaczniemy czytać czwartą część Katechizmu o modlitwie chrześcijańskiej, trzeba sobie uświadomić, że jest to nowa część w katechizmie, nie było jej w Katechizmie Trydenckim, który dotychczas był wzorem wszystkich katechizmów pisanych dla wiernych. Już samo to jest świadectwem zmiany w podejściu do wiary: od koncentracji na doktrynie i zasadach moralnych do zwrócenia uwagi na praktykę życia chrześcijańskiego. Dobrze wyraża to akapit wprowadzający do czwartej części Katechizmu, ustawiając tę część w kontekście części poprzednich:

„Oto wielka tajemnica wiary”. Kościół wyznaje ją w Symbolu Apostolskim (część pierwsza) i celebruje w liturgii sakramentalnej (część druga), aby życie wiernych upodobniło się do Chrystusa w Duchu Świętym na chwałę Boga Ojca (część trzecia). Tajemnica ta wymaga zatem, aby wierni w nią wierzyli, celebrowali ją i żyli nią w żywym i osobistym związku z Bogiem żywym i prawdziwym. Tym związkiem jest modlitwa (2558).

Tu po raz pierwszy pojawia się określenie modlitwy mówiące, że jest ona: „życiem tajemnicami wiary w żywym i osobistym związku z Bogiem żywym i prawdziwym”. Wynika z niego, że w modlitwie chodzi o życie i o prawdę w relacji osobowej, czyli o autentyczność, a nie np. o wypełnianie obowiązku. Takie rozumienie modlitwy wzmacnia podane zaraz potem motto, zaczerpnięte z tekstów św. Teresy od Dzieciątka Jezus:

Modlitwa jest dla mnie wzniesieniem serca, prostym spojrzeniem ku niebu, okrzykiem wdzięczności i miłości, zarówno w cierpieniu, jak i radości (Włodzimierz Zatorski OSB Modlitwa chrześcijańska. Refleksje nad IV częścią Katechizmu Kościoła Katolickiego)


Włodzimierz Zatorski OSB (ur. 1953) benedyktyn, fizyk, teolog, filozof. Ukończył studia z fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim (1980 r.) Od 1980 w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, (śluby wieczyste złożył w 1984 r.). Założycieli wieloletni dyrektor Wydawnictwa Benedyktynów „Tyniec”. Od 2005 do 2009 przeor w Tyńcu, 2010-2013 mistrz nowicjatu. Od 2015 szafarz (ekonom) klasztoru. Od 2002 roku prefekt (opiekun) oblatów świeckich przy Opactwie w Tyńcu. Autor ponad 40 tytułów książkowych w tym 3 tytuły z zakresu duchowości lidera: Podstawy duchowości lidera (2011), Duchowość lidera. Wybrane zagadnienia (2014), Duchowe dylematy lidera (2017).

Źródło: ps-po.pl, 12 września 2019

Autor: mj