Modernizacja od stycznia
Treść
Mimo okresu świąteczno-noworocznego wielu rolników czeka sporo pracy, powinni przygotować wszystkie dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o dotacje z funduszy unijnych na modernizację swoich gospodarstw. Od 3 stycznia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować podania o wsparcie na zakup maszyn czy inwestycje budowlane. Preferowane będą inwestycje w sektorze hodowli bydła mlecznego.
ARiMR podkreśla, że przyszłoroczny nabór wniosków o przyznanie dotacji na "Modernizację gospodarstw rolnych" odbędzie się w piętnastu województwach. Podań nie będą mogli składać rolnicy z regionu wielkopolskiego, dlatego że w tym województwie w poprzednich naborach (2007 i 2009 rok) zostały już wykorzystane wszystkie pieniądze przeznaczone na inwestycje w gospodarstwach. To akurat wynikało z faktu, że w Wielkopolsce było największe zainteresowanie dotacjami.
Agencja zapewnia, iż w 2011 roku korzystniejsze będą dla rolników zasady ubiegania się o pomoc finansową. Przede wszystkim chodzi o to, że jeden wniosek będzie mogło wspólnie złożyć kilku rolników, którzy będą chcieli wspólnie kupić np. jakieś maszyny. To duża szansa zwłaszcza dla właścicieli niedużych gospodarstw, ponieważ zakup nowoczesnego ciągnika dla jednego rolnika jest zbyt dużym wydatkiem, ale ważniejsze było to, że użytkowanie nowoczesnej, wydajnej maszyny w jednym małym gospodarstwie było nieekonomiczne i taki wniosek był odrzucany. Teraz kilka mniejszych gospodarstw będzie miało taką samą siłę jak jedno duże. Takie zasady obowiązują od dawna w krajach zachodnich i są bardzo dobrze oceniane przez samych zainteresowanych.
W styczniowym naborze, podkreślmy, pierwszeństwo będą mieli rolnicy, którzy chcą inwestować w rozwój produkcji mleka. Od nich ARiMR będzie przyjmować wnioski między 3 a 17 stycznia. Z kolei od 18 do 28 stycznia podania będą mogli składać inni rolnicy. Co więcej, w sześciu województwach: lubuskim, opolskim, podlaskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim, Agencja będzie przyjmowała podania o dotacje tylko od producentów mleka, bo tylko na ten dział pozostały fundusze po poprzednich naborach. W dziewięciu regionach (Dolnośląskie, Kujawsko-Pomorskie, Lubelskie, Łódzkie, Małopolskie, Mazowieckie, Podkarpackie, Śląskie, Świętokrzyskie) zostaną przeprowadzone oba nabory. Z kolei w przypadku producentów mleka rolnik musi spełnić kilka dodatkowych warunków, a najważniejszy dotyczy tego, że rocznie musi sprzedawać do mleczarni co najmniej 20 tys. kg surowca. Maksymalny poziom wsparcia, który będzie mógł otrzymać jeden wnioskodawca, to 300 tys. złotych. Przy czym dotacja może pokryć od 40 do 70 proc. wartości planowanej inwestycji.
KL
Nasz Dziennik 2010-12-28
Autor: jc