Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Mniejsze wydatki na tarczę

Treść

Wydatki na tarczę antyrakietową, której elementy mają się znaleźć w Polsce, w uchwalonym przez Izbę Reprezentantów USA budżecie wojskowym będą mniejsze, niż domagał się tego Biały Dom.

Uchwalony większością 395 do 13 głosów przyszłoroczny budżet Pentagonu opiewa na 459,6 mld dolarów - 3,5 mld mniej niż postulował prezydent George Bush. Jego administracja skrytykowała szereg wprowadzonych przez Izbę poprawek, ale nie groziła w tym kontekście prezydenckim wetem. Z funduszy na tarczę antyrakietową Izba Reprezentantów skreśliła 139 mln dolarów, co zdaniem doradców Białego Domu uniemożliwia obecnie zbudowanie w Polsce wyrzutni pocisków przechwytujących.
Senat USA rozpoczął właśnie sierpniową przerwę wakacyjną i dopiero po niej podejmie debatę na temat budżetu wojskowego. Uchwalona kwota nie obejmuje dodatkowych 147 mld dolarów na działania wojenne w Iraku, o co Bush zamierza zwrócić się do Kongresu jesienią. Łączne koszty zaangażowania militarnego USA w Iraku i Afganistanie przekroczyły już 600 mld dolarów. Dzięki uchwalonym funduszom na werbunek stan osobowy armii USA (czyli sił lądowych) ma się zwiększyć o 7 tys. osób, do łącznie 489 tysięcy. Natomiast liczebność korpusu piechoty morskiej wzrośnie o 5 tys., do 180 tys. osób.
AW, PAP
"Nasz Dziennik" 2007-08-06

Autor: wa