Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Mniej biurokracji w szkołach

Treść

Ministerstwo edukacji przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego. Dokument trafił już do konsultacji międzyresortowych i społecznych. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, szkoły nie będą musiały wypełniać wielu specjalnych formularzy i ankiet, które obecnie przekazywane są kuratorom.
- Chodzi o bardzo poważne wyeliminowanie biurokracji, która w tej chwili zabiera nauczycielom i dyrektorom szkół bardzo dużo czasu - wyjaśnił wczoraj minister edukacji Roman Giertych. Dzięki rozporządzeniu szkoły mają przekazywać kuratoriom tylko te dane o swojej działalności i uczniach, których nie zawierają bazy danych np. Systemu Informacji Oświatowej czy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Podczas wczorajszej konferencji szef MEN poinformował także o powołaniu Sylwii Sysko-Romańczuk na stanowisko podsekretarza stanu w resorcie. Sylwia Sysko-Romańczuk jest doktorem nauk ekonomicznych i specjalistą od zarządzania. Nowa wiceminister ma 36 lat i jest absolwentką Uniwersytetu Szczecińskiego, pracownikiem naukowym i dydaktycznym tej uczelni. Wykładała także w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu w Szczecinie oraz w Wyższej Szkole Biznesu w Pile. W 2000 r. na zamówienie Komisji Europejskiej prowadziła badania sytuacji przemysłu stoczniowego w krajach kandydujących do Unii Europejskiej. Była też członkiem Rządowego Zespołu do spraw Ratowania Stoczni Szczecińskiej. Zainicjowała działanie Fundacji "Gryf" w Szczecinie, grupującej elity naukowe, biznesowe, instytucjonalne regionu zachodniopomorskiego i skoncentrowanej na rozwiązywaniu jego problemów. Przez wiele lat kierowała pracami Zespołu Naukowo-Badawczego "Integracja", który został stworzony na Uniwersytecie Szczecińskim na potrzeby budowania przedsiębiorczych regionów i miast oraz wspierania rozwoju firm.
Jest mężatką, matką dwóch córek. W ministerstwie zajmie się przede wszystkim sprawami finansowymi, w tym wykorzystaniem środków unijnych. Do jej zadań będzie należało również uporządkowanie administracji, organizacji i zarządzania. Ma także zająć się m.in. przetargami publicznymi.
Magdalena M. Stawarska

"Nasz Dziennik" 2006-10-04

Autor: wa