Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Młodzież pamięta o powstańcach

Treść

Problematyka Powstania Warszawskiego jest ciągle żywa i aktualna. Świadczy o tym ogromne zainteresowanie podczas promocji wydanego pod redakcją dr. Piotra Rozwadowskiego II tomu Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego. Nadzieję budzi również patriotyczna postawa naszej młodzieży, która m.in. poprzez tworzenie komiksów o Powstaniu Warszawskim kultywuje pamięć o bohaterskim pokoleniu Polaków walczących o wolną Ojczyznę.

Wczoraj w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się promocja II tomu Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego wydanego pod redakcją dr. Piotra Rozwadowskiego. Przewodniczący Rady Naukowej Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego prof. Jerzy Kłoczowski zauważył, że wydanie tego tomu nie należało do łatwych przedsięwzięć, między innymi z powodu bogactwa i różnorodności treści. Z jednej strony pokazuje on bitwę, a z drugiej całe szeroko rozumiane zaplecze społeczne. Jak podkreślił profesor, wśród głównych obszarów tematycznych ukazano m.in. walkę w mieście, różnego rodzaju inicjatywy, bujne życie polityczne oraz niezwykle ważny element przejawiający się w obszarze wolnego państwa polskiego. W opinii profesora Kłoczkowskiego, w okresie dwumiesięcznej bitwy po pięciu latach pojawił się właśnie obszar wolnego państwa, którego zalążki ponownie zaczęły się tworzyć dopiero po pięćdziesięciu pięciu latach od tamtych dramatycznych wydarzeń. Pokazana została również determinacja całego walczącego pokolenia, które dążyło do ideału państwa funkcjonującego w wolności. Drugi tom zawiera około 230 haseł, wiele z nich ma charakter publicystyczny. Prezes Związku Powstańców Warszawskich, generał brygady Zbigniew Ścibor-Rylski, jako świadek tamtych wydarzeń nie krył swojego wzruszenia i radości z faktu ukazania się tej publikacji. Wyraził przekonanie, że będzie ona poszerzała zakres wiedzy u osób, które interesują się tą problematyką, a także wśród młodzieży.
Nadzieją napawa fakt, że młodzi ludzie żywo się interesują tym fragmentem historii, o czym można się było przekonać również wczoraj podczas rozstrzygnięcia III edycji ogólnopolskiego konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim - "Epizody Powstania Warszawskiego". Wśród finalistów znaleźli się ludzie młodzi. Pierwsze miejsce i nagrodę 1500 zł otrzymał Rafał Wojewoda (23 lata) za komiks "Sojusznicy". Jak podkreślił, zawsze interesował się historią i ta tematyka była mu bliska. - Komiks był interpretacją wiersza jednego z uczestników Powstania Warszawskiego. Jest to wiersz opisujący stosunek powstańców do Armii Czerwonej, która - jak wiadomo - mogła pomóc w tym trudnym czasie, a jednak tego nie zrobiła. Starałem się uchwycić i pokazać ten temat - powiedział "Naszemu Dziennikowi" zwycięzca konkursu. Jak dodał, chciał w ten sposób pokazać, jakim naprawdę sojusznikiem była dla nas Armia Czerwona. - Rzadko jest to pokazywane - podkreślił. Drugie miejsce i 1000 zł nagrody otrzymała Monika Zawistowska za komiks "Elektrownia" przedstawiający przygotowanie i zdobycie Elektrowni na Powiślu. Autor komiksu "Przez Kampinos na Starówkę" Jan Krzysztof Kucharek zajął trzecie miejsce i otrzymał nagrodę 800 złotych. W komiksie przedstawił on historię 8 żołnierzy batalionu "Zośka", którzy nie zrażają się odcięciem od oddziału na Woli i przedostają się do Kampinosu, aby stamtąd wrócić do walczącej stolicy.
Jacek Sądej
"Nasz Dziennik" 2007-07-26

Autor: wa