Młodzież bez pracy
Treść
Chociaż rząd chwali się milionami absolwentów biorących udział w programach promocji zatrudnienia, to jednak problem bezrobocia wśród młodzieży ciągle pozostaje nierozwiązany. Niemal co czwarty zarejestrowany bezrobotny to osoba, która nie ukończyła 24. roku życia. Aż 40 proc. młodych ludzi przed ukończeniem 24 lat nie ma pracy.
Podsumowanie rządowego programu "Pierwsza Praca" może wydawać się imponujące. Według ministerstwa gospodarki, od czerwca 2002 r. do marca br. z programu skorzystało około 2,4 mln osób. Jednak tylko trochę ponad pół miliona z nich wzięło udział w aktywnych formach przeciwdziałania bezrobociu. Jednak wzięcie udziału w programie wcale nie oznaczało znalezienia przez absolwenta pierwszej pracy, jak mogłaby sugerować nazwa przedsięwzięcia. Spośród tych, którzy uczestniczyli w aktywnych formach programu, niespełna 60 proc. odbyło staże u pracodawców, a ok. 15 proc. szkolenia. Część absolwentów znalazła zajęcie w wyniku refundacji pracodawcom kosztów zatrudniania absolwentów czy przy pracach interwencyjnych i robotach publicznych. Pozostałe formy programu, z których korzystała młodzież to m.in. doradztwo zawodowe.
Jednak program swoje, a rzeczywistość swoje. Po zaliczeniu udziału w programie, czyli odbyciu kilkumiesięcznego stażu, absolwenci zazwyczaj ponownie stawali w kolejkach w urzędach pracy, zasilając rzeszę bezrobotnych. Często również pracodawcy, którzy otrzymywali refundacje kosztów zatrudnienia absolwentów, wykorzystywali możliwość pozyskania tzw. taniej siły roboczej. Kiedy mijał ustalony w umowie okres zatrudnienia uprawniający do zwrotu kosztów, żegnano się z absolwentem i zatrudniano nowego na preferencyjnych dla pracodawcy warunkach. W efekcie, według ministerstwa gospodarki, z osób uczestniczących w programie zatrudnienie znalazło około 183 tys. bezrobotnych. Polska spośród państw Unii Europejskiej wciąż jednak należy do krajów o najwyższej liczbie bezrobotnej młodzieży. Stopa bezrobocia wśród osób dopiero wkraczających na rynek pracy jest ponad dwukrotnie większa niż ta liczona dla całej populacji. Według prowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), w pierwszym kwartale tego roku aż 41,2 proc. osób w wieku do 24 lat pozostawało bez pracy. Niespełna co czwarty bezrobotny figurujący w rejestrach urzędu pracy to osoba do 24 roku życia.
Artur Kowalski
"Nasz Dziennik" 2005-07-06
Autor: ab