Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Młodzi rolnicy czekają na premie

Treść

Ponad 7 tys. młodych rolników wystąpiło do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o wypłatę jednorazowych premii na rozpoczęcie samodzielniej działalności rolniczej. Już wiadomo, że dla ponad pół tysiąca z nich zabraknie pieniędzy.
Jedna osoba może dostać 75 tys. zł bezzwrotnej pomocy (dotacja dla wszystkich wnioskodawców jest jednakowa), a ponieważ ARiMR ma na ten cel ok. 500 mln zł, to pieniędzy wystarczy dla 6,5 tys. rolników. Tak więc ponad pół tysiąca osób odejdzie z kwitkiem. Może się jednak okazać, że wszyscy uprawnieni do otrzymania dotacji odbiorą pieniądze, bo ARiMR najpierw dokona oceny formalnej wszystkich podań i jeśli okaże się, że ktoś nie spełnia warunków zapisanych w rozporządzeniach ministra rolnictwa, zostanie skreślony z listy oczekujących.
Przypomnijmy, że pomoc z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom", przysługuje osobom, które nie przekroczyły 40. roku życia, a planują przejąć gospodarstwo lub już działają na własny rachunek. W tym roku o wsparcie mogli występować też ci, których podania odrzucono w 2010 r. z powodu braku pieniędzy na premie dla młodych rolników. Agencja informuje, że do otrzymania wsparcia kwalifikują się te gospodarstwa, "których wielkość jest co najmniej równa powierzchni średniej wielkości gospodarstwa w kraju i nie jest większa niż 300 ha" (średnia krajowa to nieco ponad 10 ha). Jeśli natomiast wnioskodawca mieszka w województwie, w którym średnia powierzchnia gospodarstwa jest niższa od średniej krajowej, młody rolnik będzie miał kilka lat na dokupienie ziemi - w ciągu 180 dni od otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy gospodarstwo musi osiągnąć średnią wojewódzką, a następnie w ciągu trzech lat dojść do średniej krajowej. Taka sytuacja jest w województwach: lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim.
Każdy wniosek będzie poddawany ocenie punktowej przez ARiMR. Brane pod uwagą będą: powierzchnia użytków rolnych gospodarstwa (od 5 do 16 pkt), kwalifikacje zawodowe rolnika (1-5 pkt), stopa bezrobocia w powiecie, w którym znajduje się gospodarstwo (0-5 pkt). Suma punktów będzie decydowała o przyznaniu 75-tysięcznej premii.
KL
Nasz Dziennik 2011-06-29

Autor: jc