Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Młodzi i wolność

Treść

Z udziałem ok. 30 tys. osób zainaugurowane zostało wczoraj w Poznaniu 32. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane tradycyjnie na zakończenie roku kalendarzowego przez ekumeniczną Wspólnotę z Taize. Poza Polakami największe grupy narodowościowe stanowią Ukraińcy, Francuzi i Niemcy. Obok młodych Europejczyków na czuwanie przybyli też ich rówieśnicy z Azji, Afryki i Ameryki Południowej.

Przybywający do Poznania młodzi chrześcijanie od wtorku rano rejestrowali się w 150 poznańskich i podpoznańskich parafiach. Wszyscy otrzymywali specjalne identyfikatory i zostali zakwaterowani u rodzin, które przyjęły ich w swoich domach na czas spotkania.
Oficjalne rozpoczęcie spotkania, które potrwa do 2 stycznia 2010 roku, odbyło się wieczorem na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W czasie tegorocznego czuwania młodzi Europejczycy rozważać będą codziennie słowa "Listu z Chin" napisanego przez brata Aloisa, który przetłumaczono na 50 języków. Przeor Taize zwraca w nim uwagę na problem rozumienia wolności we współczesnym świecie. "Czy dzisiaj w Europie, podobnie jak na innych kontynentach, rzeczywiście myślimy o tym, jaki sens nadać wolności? Każdy młody człowiek może się zastanowić: Co zrobię ze swoją wolnością?" - napisał brat Alois.
"Drodzy młodzi ludzie, Ojciec Święty łączy się w modlitwie z wami, którzy na wezwanie Wspólnoty z Taize zgromadziliście się w Poznaniu, w Ojczyźnie jego wielkiego poprzednika Jana Pawła II" - napisał w imieniu Ojca Świętego do uczestników spotkania sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej ks. kard. Tarcisio Bertone. Zapewnił młodych Europejczyków, że Ojciec Święty prosi Ducha Świętego, by pomagał im coraz lepiej poznawać wolę Boga i pogłębiać zaufanie do Niego. "Papież obdarza was zaufaniem, abyście wychodzili naprzeciw ludziom, którzy przestali rozumieć Boga, szukają Go po omacku, czasem o tym nie wiedząc" - napisał watykański sekretarz stanu.
Do uczestników czuwania listy skierowali także, m.in. ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, zwierzchnik Kościoła anglikańskiego arcybiskup Rowan Williams oraz sekretarz generalny ONZ Ban Ki Moon i przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, a także prezydent Lech Kaczyński.
AKJ, KAI
Nasz Dziennik 2009-12-30

Autor: wa