Młodzi będą pamiętać
Treść
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej ofiarom tragedii smoleńskiej z 10 kwietnia i zasadzenie dębów katyńskich na terenie kampusu akademickiego towarzyszyło tegorocznej inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. - Na pewno każdemu politykowi zależałoby na tym, by być przykładem dla młodych w uczelni o tym pięknym, szczególnym charakterze, jaką jest WSKSiM - mówiła senator Alicja Zając, wdowa po senatorze Stanisławie Zającu.
Jubileuszowa, bo 10. inauguracja roku akademickiego w WSKSiM wypadła w rocznicę wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Rozpoczęła się od Eucharystii pod przewodnictwem ks. bp. Józefa Szamockiego, biskupa pomocniczego diecezji toruńskiej. W homilii ksiądz biskup podkreślił, że toruńska uczelnia wyrosła z pontyfikatu Jana Pawła II. - Ukochany Janie Pawle, mamy prawo powiedzieć tym, którzy jeszcze wątpią i którym może styl tej szkoły nieco przeszkadza, to jest szkoła, która wyrosła z Twojego pontyfikatu, z Twojego nauczania, z Twojej wizji przyszłości świata - mówił kaznodzieja.
W auli uczelni została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona ofiarom katastrofy samolotu rządowego, którzy gościli w Radiu Maryja, Telewizji Trwam i WSKSiM. - Kto nie pamięta o przeszłości, nie rozumie teraźniejszości, nie ma przyszłości - podkreślił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel i pierwszy rektor WSKSiM. Odsłonięcia tablicy dokonały Beata Gosiewska, żona śp. posła Przemysława Gosiewskiego, z synem Miłoszem oraz senator Alicja Zając, wdowa po śp. senatorze Stanisławie Zającu. - Przyjazd do Torunia jest dla mnie sygnałem, że mam tu przyjaciół - mówiła dr Jadwiga Gosiewska, matka posła Gosiewskiego, i dziękowała środowisku Radia Maryja za wielki wkład w dochodzeniu do prawdy o katastrofie z 10 kwietnia br. Na tablicy widnieją nazwiska kapłanów: ks. bp. Tadeusza Płoskiego i ks. Jana Osińskiego, polityków: Grażyny Gęsickiej, Przemysława Gosiewskiego, Aleksandry Natalli-Świat, Macieja Płażyńskiego, Zbigniewa Wassermanna, Stanisława Zająca, Janusza Kurtyki, oraz Stefana Melaka, Anny Walentynowicz i Janusza Zakrzeńskiego. W czasie uroczystej inauguracji WSKSiM włączyła się w akcję "Katyń - ocalić od zapomnienia". Na terenie kampusu uczestnicy Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego z jego inicjatorem komandorem Wiktorem Węgrzynem wraz rodzinami ofiar katastrofy z 10 kwietnia i dyrektorem Radia Maryja o. dr. Tadeuszem Rydzykiem zasadzili dwa dęby. Jeden poświęcony pamięci ks. Józefa Mikuczewskiego, który zginął w Katyniu z rąk Sowietów, drugi pamięci ks. bp. Tadeusza Płoskiego, który zginął na pokładzie samolotu rządowego w drodze na uroczystości katyńskie. Uczestnicy motocyklowego rajdu katyńskiego ofiarowali uczelni także ziemię z Katynia, Ponar i Smoleńska.
W czasie inauguracji roku akademickiego 2010/2011 w WSKSiM do grona społeczności akademickiej zostali włączeni studenci I roku na kierunkach: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, politologia, kulturoznawstwo i informatyka. Zaś absolwenci studiów licencjackich oraz magisterskich odebrali dyplomy. - Jesteśmy czołową w Polsce i najlepszą w regionie uczelnią niepubliczną. Profesorom wykładowcom, dziekanom, współpracownikom dziękuję i gratuluję - mówił o. dr Krzysztof Bieliński, rektor WSKSiM. - W gronie 96 studentów ze wszystkich studentów w Polsce, którzy otrzymali w minionym roku akademickim stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia w nauce, znalazło się dwoje naszych studentów - dodał z dumą rektor.
Wykład inauguracyjny na temat "Jan Paweł II - świadek Boga i człowieka" wygłosił ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz, prodziekan ds. nauki i współpracy międzynarodowej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Za Giovannim Realem wykładowca podkreślił, że Jan Paweł II dążył do absolutu trzema drogami: poezji, filozofii i teologii.
Specjalne przesłanie na sobotnią uroczystość przesłał o. Michael Brehl, najwyższy przełożony Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. "Sprawą niezmiernej wagi jest fakt, że właśnie wasza uczelnia z podziwu godną stałością i wiernością od 10 lat dostarcza młodym ludziom, którzy słusznie postrzegają to jako przyszłość, nie tylko waszego narodu, ale również Europy, świata i Kościoła, cennej alternatywy dla sterowanej często logiką komercji i politycznego zysku propozycji dydaktycznej współczesnego świata. Alternatywy tym ważniejszej, że nie kierującej się aktualną modą, jakąś przemijającą ideologią, ale osadzonej mocno w nieprzemijających wartościach Ewangelii i godności ludzkiego powołania do życia oraz poszukiwania i służenia prawdzie" - napisał generał redemptorystów w liście odczytanym przez o. dr. Marka Kotyńskiego, członka zarządu Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.
Katarzyna Cegielska, Toruń
Autor: jc