Mleko z kartonika
Treść
W nadchodzącym roku szkolnym za pośrednictwem Agencji Rynku Rolnego można skorzystać z unijnego programu "Dopłaty do spożycia mleka i przetworów mlecznych w placówkach oświatowych". Każde dziecko uczęszczające do placówki oświatowej będzie mogło otrzymać codziennie 0,25 l mleka lub przetworu mlecznego po obniżonej cenie.
W Polsce mleko i przetwory mleczne spożywa ok. 747 tys. uczniów, czyli tylko 11 proc. wszystkich dzieci uczęszczających do placówek oświatowych, informuje ARR. Czy młodzież naprawdę nie lubi mleka, czy też dorosłym brakuje inicjatywy?
Mleko z programu unijnego nie jest za darmo, zgodnie z zasadą pomocniczości ARR pokrywa tylko część kosztów. Dyrektorzy placówek mogą się jednak dodatkowo starać o dofinansowanie z Funduszu Promocji Mleczarstwa bądź wystąpić o wsparcie do wójta czy burmistrza.
Ze statystyk Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że polskie dzieci spożywają jedynie 50 proc. zalecanej normy wapnia - czynnika decydującego o prawidłowym wzroście i rozwoju struktury kostnej.
ARR udziela dopłat zatwierdzonych przez oddziały terenowe Agencji wnioskodawcom, którzy w czasie roku szkolnego organizują dostawy mleka i przetworów mlecznych do przedszkoli i szkół (z wyłączeniem szkół wyższych). Każde dziecko może otrzymać codziennie 0,25 l tańszego mleka.
W roku szkolnym 2006/2007 przyznawane są dopłaty do mleka, mleka z dodatkiem smakowym, jogurtu naturalnego, serów świeżych i przetworzonych, serów innych niż świeże i przetworzone. Wnioskodawcą może być placówka oświatowa, ale także władza bądź organizacja działająca w jej imieniu oraz sam dostawca.
Wnioskodawcy powinni zarejestrować się w Centralnym Rejestrze Przedsiębiorców prowadzonym przez ARR, a następnie złożyć - we właściwym oddziale terenowym ARR - wniosku o zatwierdzenie uczestnictwa w programie. Formularz rejestracyjny oraz wniosek o zatwierdzenie uczestnictwa wnioskodawcy można składać w ciągu całego roku kalendarzowego.
Do połowy sierpnia 2006 r. ARR zrealizowała dopłaty do mniej więcej 20,7 tys. ton mleka i przetworów mlecznych dostarczonych do placówek oświatowych w kwocie ok. 14,7 mln zł. W minionym roku szkolnym największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyło się mleko - smakowe i bez dodatków smakowych.
Marek Garbacz
Szczegółowe informacje dotyczące omawianych dopłat można uzyskać w oddziałach terenowych ARR i Telefonicznym Punkcie Informacyjnym ARR (022) 661 72 72.
"Nasz Dziennik" 2006-08-21
Autor: wa