Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Mleczarnie oddadzą zaliczki

Treść

Jutro wchodzi w życie nowelizacja ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych znosząca zaliczki płacone przez rolników za przekroczenie indywidualnej kwoty mlecznej. Nie będą one pobierane w tym i przyszłym roku kwotowym.
Teraz rolnik, który przekroczy w roku kwotowym (trwa on od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku) swój limit produkcji, musi płacić na konto mleczarni zaliczki, z których wypłacane byłyby potem kary nałożone na Polskę przez Komisję Europejską za wyprodukowanie większej ilości mleka niż przyznana nam krajowa kwota mleczna. W ostatnich latach Polska mieściła się w limicie i tak zapewne będzie w przyszłości, więc Bruksela żadnych kar finansowych nie będzie nakładać. Ale rolnicy, którzy przekroczyli swoje indywidualne kwoty mleczne, i tak musieli zaliczki te płacić. Co prawda po rozliczeniu roku kwotowego te pieniądze każda mleczarnia zwracała dostawcom mleka, jednak producenci skarżyli się, że w ten sposób na wiele miesięcy mieli zamrożone pieniądze. A przecież produkcja mleka cechowała się w ostatnich dwóch sezonach niską rentownością i rolnikom brakowało pieniędzy na bieżącą działalność. Dzięki zniesieniu zaliczek problem ten zniknie. Jeśli jednak jakiś producent mleka już wpłacił zaliczki, to w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy dyrektor oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego powinien wydać decyzję nakazującą mleczarni zwrot pieniędzy. Zakład przetwórczy będzie zaś musiał przelać pieniądze na konto rolnika w ciągu siedmiu dni od otrzymania takiej decyzji.
Ustawa wprowadza jeszcze kilka innych zmian. Zlikwidowany będzie m.in. wykup przez państwo od rolników ich indywidualnych kwot mlecznych. Ma to związek z tym, że sami rolnicy nie są zainteresowani wykupem (jak informuje ARR w roku kwotowym 2009/2010 z takiej możliwości skorzystało w całym kraju tylko 109 rolników), bo cena kilograma mleka jest w takich transakcjach bardzo niska i bardziej opłacalne jest szukanie kontrahentów na wolnym rynku. Korzystniejsze dla rolników będą również zasady dotyczące przydziału dodatkowego limitu produkcyjnego z krajowej rezerwy mlecznej, którą dysponuje Agencja Rynku Rolnego, jak również zamiany limitów hurtowego i na dostawy bezpośrednie mleka na rynek.
KL
Nasz Dziennik 2010-08-26

Autor: jc