Mistrz ambony
Treść
Te homilie są ciekawe, bo nie są "wydumane" przy biurku, ale pełne wewnętrznego dialogu i pasterskiej troski o dobro słuchacza oraz odważnie podejmują trudne tematy. Wczoraj w Warszawie zaprezentowany został I tom kazań ks. abp. Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Ukazujący się nakładem Wydawnictwa Sióstr Loretanek cykl nosi tytuł "W nadziei na czyny z wiary".
- Chrześcijanin jest człowiekiem nadziei, jest niesiony nadzieją i ta książka stanowi piękną, mocną dawkę tej nadziei płynącej z wiary i miłości - mówił w czasie wczorajszej prezentacji książki w Sekretariacie KEP ks. abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który jest autorem słowa wstępnego do publikacji. Warto zwrócić uwagę, że pierwsze wydanie kazań ks. abp. Józefa Michalika ukazuje się dopiero po obchodzonym niedawno przez metropolitę przemyskiego jubileuszu 25-lecia sakry biskupiej, co - jak podkreślał ks. abp Budzik - świadczy o dystansie kaznodziei do głoszonego przez siebie słowa. - Ja zawsze jestem niezadowolony ze swojego kazania - wyznał wczoraj ks. abp Michalik. Dodał, że nieustannie ma poczucie, iż można było powiedzieć inaczej, lepiej...
Skromność autora nie zmienia jednak faktu, że jego kazania to głoszone z miłością i z odczytaniem znaków czasu Słowo Boże, wypowiadane "w porę i nie w porę". Jak podkreślał ks. dr Witold Ostafiński, redaktor naukowy i inicjator wydania całej serii kazań, widoczna w nich jest "teologia otwartych dłoni". W homiliach tych nie ma suchej dyrektywy, pouczenia, ale jest zachęta do działania. Tajemnicą powstawania takich kazań jest to, że przewodniczący Konferencji Episkopatu w ich przygotowaniu stosuje zasadę: Ewangelia i prasa. Dzięki poznawaniu, czym żyje Naród, państwo, konkretni ludzie, kazanie staje się żywą ewangeliczną odpowiedzią na to, co interesuje słuchacza. - Kontakt z prasą, z telewizją to też wsłuchiwanie się w głos społeczny. To pomaga nawiązać dialog - wyznał ks. abp Michalik.
Jak podkreślił wczoraj ks. abp Stanisław Budzik, zbiór kazań ks. abp. Michalika to bardzo ważna publikacja, gdyż głos przewodniczącego Episkopatu słuchany jest z wielką uwagą nie tylko w archidiecezji przemyskiej, ale w całej Polsce i na świecie. - Bo jest to zawsze słowo mądre, wyrastające z duszy - mówił metropolita lubelski. Wynika ono z miłości i troski o słuchacza, o to, aby zrodziły się w jego sercu czyny z wiary. - Bo nam wszystkim chodzi o to, aby wiara przeżywana w sercu przekładała się na konkretne czyny, zachowania, przekonania, trudne czasem decyzje. Tego tak bardzo nam brakuje w naszym życiu narodowym, społecznym, osobistym - mówił ks. abp Budzik.
Pytany przez "Nasz Dziennik", jakie zagadnienia najbardziej lubi podejmować w swych kazaniach, ks. abp Michalik odpowiedział, że od zawsze bliskim mu tematem była właśnie wiara i jej związek z życiem. - Myślę, że i dzisiaj jest to wielki problem, nie tyle sama wiara, co wymagania wiary, życie według wiary - powiedział metropolita przemyski. W czasie prezentacji książki bardzo podkreślano, że w swych kazaniach ks. abp Michalik nie boi się podejmować tematów trudnych. - Kaznodzieja nie powinien unikać tematów np. takich, które stawiają wymagania sobie i innym, które idą pod prąd myślenia współczesnego - mówił przewodniczący KEP. - Nawet jeśli jest się świadomym, że podejmując dane zagadnienie, dostanie się baty - dodał.
Zaprezentowany wczoraj pierwszy z siedmiu tomów kazań nosi tytuł "Z Chrystusem w roku liturgicznym". - To dla nas wielki zaszczyt móc wydać kazania ks. abp. Józefa Michalika, przewodniczącego Episkopatu - podkreślała w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" s. Andrzeja Biała, dyrektor Wydawnictwa Sióstr Loretanek. Warto zaznaczyć, że większość z pozostałych 6 tomów może ukazać się już w przyszłym roku.
Sławomir Jagodziński
Nasz Dziennik Czwartek-Piątek, 10-11 listopada 2011, Nr 262 (4193)
Autor: au