Misjonarz - sługa życia
Treść
Obecnie w 96 krajach świata posługuje ponad 2100 polskich misjonarzy. Są obecni prawie wszędzie, wśród Pigmejów i Eskimosów, na pustyniach Sahary, w lasach Amazonki, na terenach, gdzie ciągle jest niebezpiecznie, jak np. Indie czy Demokratyczna Republika Konga. Już po raz czwarty II niedziela Wielkiego Postu, przypadająca w tym roku 8 marca, będzie jednocześnie dniem modlitwy za misjonarzy, postu w intencji ich posługi oraz solidarności wyrażonej przez datki na projekty realizowane na misjach.
"Misjonarz - sługa życia" - takie hasło przyświecać będzie II niedzieli Wielkiego Postu, którą nazywamy Niedzielą Ad Gentes. - We wszystkich kościołach w Polsce po Mszach św. do puszek będzie zbierana ofiara przekazana później na rzecz posługi polskich misjonarzy. W zeszłym roku zebrano ponad 2 mln zł, zrealizowano z tych funduszy 157 projektów - podkreślił wczoraj w czasie konferencji poświęconej misyjnej akcji wielkopostnej ks. Marek Gałuszka, dyrektor Dzieła Pomocy "Ad Gentes". Dzieło Pomocy "Ad Gentes" próbuje ożywiać w Polsce ducha misyjnego, ma bardzo konkretne zadanie do spełnienia w obszarze pomocy materialnej polskim misjonarzom. Księża i osoby świeckie, które wyjeżdżają na misje, tej pomocy bardzo potrzebują. Jednak równie mocno potrzebują wsparcia w formie modlitwy. O swoim doświadczeniu na misjach w Republice Centralnej Afryki opowiadał ks. Eugeniusz Szyszka. - To jest jeden z najbiedniejszych krajów świata do dnia dzisiejszego, on cofa się w rozwoju, zamiast się rozwijać. Jako misjonarz i kapłan zwracałem też uwagę na konkretną pomoc tym ludziom, organizowanie pracy, edukacji dla dzieci, pomagaliśmy ludziom na wioskach, w buszu - mówił, zwracając uwagę, że rolą misjonarzy jest dawać im nadzieję i poczucie prawa do godnego życia.
W ciągu trzech lat działalności Dzieło pomogło misjonarzom zrealizować 380 projektów za łączną kwotę blisko 580 tys. USD.
Izabela Borańska
"Nasz Dziennik" 2009-03-04
Autor: wa