Misja będzie dłuższa?
Treść
Trwają przygotowania do wyjazdu dziesiątej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Choć, jak zapewnia minister obrony narodowej Aleksander Szczygło, przedłużenie naszej obecności w Iraku na 2008 rok nie jest jeszcze przesądzone.
- Przygotowujemy żołnierzy na kolejną zmianę nie dlatego, że przewidujemy, iż może być dziesiąta zmiana, tylko dlatego, że jako ministerstwo obrony musimy być przygotowani na każdą decyzję, jaką podejmie na wniosek rządu prezydent - powiedział minister Aleksander Szczygło.
Decyzja o wysłaniu tej zmiany zależy od kilku czynników, m.in.: od mandatu ONZ, ewentualnej prośby władz rządu irackiego, a także poziomu wyszkolenia armii irackiej i policji oraz od konsultacji z sojusznikami. Jak powiedział minister Szczygło na antenie Polskiego Radia, jesienią zostanie podjęta ostateczna decyzja w sprawie naszej dalszej obecności w Iraku. - Szykujemy kolejną zmianę z tej prostej przyczyny, że przygotowanie kontyngentu to jest proces kilkumiesięczny, zaczynając od ćwiczeń, a kończąc na certyfikacji, którą dany zespół żołnierzy musi uzyskać - uzasadnia minister. I dodaje: - Nawet jeżeli nie pojedziemy, to te umiejętności, które żołnierze nabędą w czasie tych ćwiczeń, się przydadzą.
Według informacji przekazanych przez ministerstwo obrony, szkoleniem ma zostać objętych około 900 żołnierzy, głównie z 16. Dywizji Zmechanizowanej. W ubiegłą sobotę na terenie 8. Bazy Lotniczej Kraków Balice pożegnano 160 żołnierzy wchodzących w skład dziewiątej zmiany w Iraku - jak na razie ostatniej, która zakończy misję w grudniu br. Dowództwo nad Wielonarodową Dywizją sprawuje generał dywizji Tadeusz Buk, który wcześniej piastował stanowisko Dowódcy 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej. W skład dywizji liczącej około 1200 żołnierzy oprócz Polaków wejdą przedstawiciele 10 państw, w tym Litwy, Rumunii, Słowacji, oraz Ukrainy.
Grzegorz Lipka
"Nasz Dziennik" 2007-07-10
Autor: wa
Tagi: irak misja w iraku onz