Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Minuta ze św. Benedyktem #8

Treść

Święty Benedykt stara się wychować człowieka, który będzie ożywiony pragnieniem zamieszkania w domu Boga. Pomyślmy, co jest pragnieniem, które angażuje całe nasze serce, daje nam na co dzień energię do działania – czy jest nim pragnienie Boga, oglądanie Jego chwały, kontemplowanie Jego oblicza?

Gdyśmy więc, bracia, zapytali Pana, kto może zamieszkać w Jego Przybytku, usłyszeliśmy w odpowiedzi, co należy czynić, by w nim zamieszkać. Obyśmy wypełniali obowiązki tego, który tam ma mieszkać! Powinniśmy więc przygotować nasze serca i ciała do walki pod świętym posłuszeństwem przykazaniom Bożym. A gdy coś zbyt trudne będzie dla naszej natury, prośmy wówczas Pana, by kazał łasce swojej przyjść nam z pomocą / Reguła św. Benedykta, Prolog 39-41

Refleksja

Święty Benedykt stara się wychować człowieka, który będzie ożywiony pragnieniem zamieszkania w domu Boga. Pomyślmy, co jest pragnieniem, które angażuje całe nasze serce, daje nam na co dzień energię do działania – czy jest nim pragnienie Boga, oglądanie Jego chwały, kontemplowanie Jego oblicza? Święty Benedykt tego właśnie oczekuje od nas, swoich uczniów, a wszyscy mieszkańcy Europy do tych uczniów należą. Tego od nas chce, abyśmy pragnęli przede wszystkim Boga i zamieszkania z Nim. Odpowiedzią na takie pragnienie winno być również i to, abyśmy pod świętym posłuszeństwem, to znaczy zasłuchani w głos Pana, starali się zachować Jego przykazania. A więc już teraz wyruszmy do naszej Ojczyzny Niebieskiej i walczmy w zawodach o cnotę, dobro, jak nas naucza św. Benedykt.

Fragment książki Minuta ze św. Benedyktem / Skorzystaj również z publikacji Reguła z podziałem na każdy dzień roku

Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.

 

Żródło: cspb.pl,

Autor: mj