Minuta ze św. Benedyktem #7
Treść
Nam się wydaje, że czas należy do nas, wiele rzeczy jest w naszym zasięgu, możemy to lub tamto, a zapominamy, że wszystko to jest Bożym darem i jesteśmy odpowiedzialni za jego dobre wykorzystanie.
Aby wszystko doprowadzić do końca, Pan oczekuje, że będziemy codziennie odpowiadać czynami na te Jego święte napomnienia. A chcąc, byśmy zdążyli poprawić się z grzechów, przedłuża nam dni tego życia zgodnie ze słowami Apostoła: Czyż nie wiesz, że dobroć Boża chce cię przywieść do nawrócenia? (Rz 2,4). Łaskawy bowiem Pan mówi: „Nie chcę śmierci grzesznika, lecz aby się nawrócił i żył” (Ez 33,11) / Reguła św. Benedykta, Prolog 35-38
Refleksja
Święty Benedykt stara się nas uwrażliwić na Boże miłosierdzie, tak, byśmy docenili cierpliwość Pana, który wciąż przedłuża dni naszego życia, abyśmy mogli wypełnić podjęte powołanie. Nam się wydaje, że czas należy do nas, wiele rzeczy jest w naszym zasięgu, możemy to lub tamto, a zapominamy, że wszystko to jest Bożym darem i jesteśmy odpowiedzialni za jego dobre wykorzystanie. A zatem porzućmy bezmyślne życie i stańmy się odpowiedzialni za skarby, które Pan w nas złożył, i tak starajmy się prowadzić życie, aby to, co dobre w nas, zostało w pełni wykorzystane, aby rozkwitło, a to co złe – dzięki łasce Bożej zostało wykarczowane. Do takiego życia, pełnego wdzięczności wobec Boga, zachęca nas właśnie Reguła św. Benedykta.
Fragment książki Minuta ze św. Benedyktem / Skorzystaj również z publikacji Reguła z podziałem na każdy dzień roku
Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.
Żródło: cspb.pl,
Autor: mj