Minuta ze św. Benedyktem #5
Treść
W kolejnym fragmencie święty z Nursji pokazuje nam, jak uskrzydlają nas dobre uczynki, jak ważne jest, byśmy mieli wyobraźnię miłosierdzia, „przepasali nasze biodra” dobrymi uczynkami, ponieważ to otwiera serce na Boga i na innych ludzi.
Przepasawszy więc biodra wiarą i pełnieniem dobrych uczynków, podążajmy ścieżkami Pana za przewodem Ewangelii, abyśmy zasłużyli na oglądanie Tego, który nas wezwał do swego Królestwa. Jeśli zaś pragniemy zamieszkać w Przybytku Jego Królestwa, musimy biec drogą dobrych uczynków, gdyż inną tam się nie dochodzi / Reguła św. Benedykta, Prolog 21-22
Refleksja
Czytając Regułę św. Benedykta, patrona Europy, a zatem i naszego, chcemy dowiedzieć się, w jaki sposób żyć dzisiaj w Europie, w tym w Polsce, według wskazań Ewangelii.
W kolejnym fragmencie święty z Nursji pokazuje nam, jak uskrzydlają nas dobre uczynki, jak ważne jest, byśmy mieli wyobraźnię miłosierdzia, „przepasali nasze biodra” dobrymi uczynkami, ponieważ to otwiera serce na Boga i na innych ludzi. Uczy nas niesamowitej wręcz wrażliwości na ludzką biedę, ale też upodabnia nas do Pana. Nie lekceważymy działania łaski, ale to nie znaczy, że mamy siedzieć z założonymi rękami. A zatem już dzisiaj myślmy, jakie dobro leży w naszym zasięgu, i je właśnie czyńmy.
Fragment książki Minuta ze św. Benedyktem
Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.
Żródło: cspb.pl,
Autor: mj