Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Minuta ze św. Benedyktem #4

Treść

Święty Benedykt zwraca naszą uwagę na to, jak ważna jest roztropna mowa, jak gwałtownie pożerają nas słowa obmowy, jak bardzo szkodzi nam słowo pełne pogardy wypowiedziane bez empatii, takie, które chce wyrządzić krzywdę bliźniemu i sprawić, aby inni ludzie od niego się odwrócili.

Pośród licznego tłumu, któremu Pan mówi te słowa, szuka On sobie współpracownika i raz jeszcze powtarza: Któż jest człowiekiem, co miłuje życie i pragnie widzieć dni szczęśliwe? (Ps 33,13 [Wlg]). Jeśli słysząc to, odpowiesz: „Ja”, rzecze ci Bóg: Skoro chcesz mieć prawdziwe i wieczne życie, powściągnij swój język od złego, od słów podstępnych twe wargi. Odstąp od złego, czyń dobro; szukaj pokoju, idź za nim (Ps 34[33],14–15). Gdy tak będziecie postępować, oczy Moje zwrócone będą na was, a uszy moje otwarte na prośby wasze. I zanim mnie wezwiecie, powiem: «Oto jestem» (Iz 58,9). Cóż dla nas milszego, bracia najdrożsi, nad ten Boży głos zaproszenia? Oto w swej łaskawości Pan sam ukazuje nam drogę życia / Reguła św. Benedykta, Prolog 14-20

Refleksja

Święty Benedykt zwraca naszą uwagę na to, jak ważna jest roztropna mowa, jak gwałtownie pożerają nas słowa obmowy, jak bardzo szkodzi nam słowo pełne pogardy wypowiedziane bez empatii, takie, które chce wyrządzić krzywdę bliźniemu i sprawić, aby inni ludzie od niego się odwrócili. A Benedykt mówi: „Powściągnij język od złego, od słów podstępnych twe wargi. Odstąp od złego, czyń dobro; szukaj pokoju, idź za nim”. W stworzonym dzięki takiemu podejściu klimacie tak bardzo zmienia się nasze życie społeczne, osobiste, tak bardzo stajemy się wrażliwi na biedę drugiego. Zwróćmy uwagę na to, co i jak mówimy. Niech nasze słowo będzie pełne miłości, byśmy mogli budować prawdziwą wspólnotę.

Fragment książki Minuta ze św. Benedyktem

Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.

Żródło: cspb.pl, 7

Autor: mj