Ministerstwo Cyfryzacji łamiąc konstytucję umożliwi transkrypcję aktów tzw. małżeństw jednopłciowych
Treść
Resort cyfryzacji poinformował o wejściu w życie rozporządzenia mającego umożliwiać transkrypcję zagranicznych aktów tzw. małżeństw jednopłciowych. Rząd forsuje rejestrację związków par homoseksualnych w polskich urzędach stanu cywilnego wbrew polskiemu prawu, konstytucji i orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego.
Trybunał Konstytucyjny w lipcu potwierdził, że rozwiązania są niezgodne z ustawą zasadniczą. O tym, że rządzący łamią konstytucję, mówił także wiceprezes PiS, Tobiasz Bocheński.
– Kiedy wrócimy do władzy, przyjmiemy odpowiednią zmianę ustawową a propos aktów stanu cywilnego i innych dokumentów urzędowych, które po prostu rozwiną normę konstytucyjną zakazującą tego rodzaju działań prawnych w polskiej przestrzeni prawnej. Kierwiński, Gawkowski i inni, którzy podpisali tego rodzaju rozporządzenia wykonawcze będą ponosili stosowną odpowiedzialność za łamanie konstytucji – zaznaczył polityk PiS.
Prawnicy wskazują też, że rząd wprowadza transkrypcję aktów homomałżeństw za pomocą rozporządzenia, a taka regulacja nie może istnieć samodzielnie, bo jest wydawana, by wykonywać konkretną ustawę, a takiej która umożliwi rejestrację związków LGBT nie ma. Stowarzyszenie ,,Veritas Et Ius w Służbie Narodowi” zaznaczyło, że nowa rubryka w systemie i polecenie ministra nie uchylą bezprawności działań urzędników stanu cywilnego.
POLECENIE MINISTRA NIE JEST KONTRATYPEM — NIE UCHYLA BEZPRAWNOŚCI DZIAŁANIA KIEROWNIKA USC
Wypowiedzi Ministra Cyfryzacji, że od 23 sierpnia nowe wzory dokumentów mają umożliwić transkrypcję zagranicznych aktów małżeństw osób tej samej płci, mogą stworzyć wśród urzędników bardzo… pic.twitter.com/Z4lqFhXy2j— Veritas Et Ius w Służbie Narodowi (@veritasetius) August 23, 2026
RIRM
źródło: radiomaryja.pl, 24 sierpnia 2026
Autor: dj