Minister z CDU chce usunąć krzyże ze szkół
Treść
Desygnowana na ministra resortu do spraw socjalnych i integracji w rządzie Dolnej Saksonii Aygül Özkan jeszcze przed zaprzysiężeniem wywołała konsternację wśród wielu chrześcijan, a także we własnym ugrupowaniu (CDU) po tym, jak opowiedziała się za usunięciem krzyży z państwowych szkół.
W jednej z ostatnich wypowiedzi Aygül Özkan, która będzie pierwszym ministrem tureckiego pochodzenia w krajowym rządzie w Niemczech, opowiedziała się za usunięciem krzyży z wszystkich szkół publicznych w Dolnej Saksonii. Natychmiast podniosły się głosy sprzeciwu. Zawrzało wśród członków partii, do której należy także Aygül Özkan, czyli CDU (w swojej nazwie ma ona słowo "chrześcijańska"). Przyszła minister uznała, że w Niemczech (w tym wypadku w jej landzie, czyli w Dolnej Saksonii) wszystkie szkoły publiczne powinny być wolne od symboli religijnych, w tym także od krzyży. Aygül Özkan jest z wykształcenia prawnikiem. Do Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej wstąpiła zaledwie sześć lat temu.
Większość członków ugrupowania zdecydowanie odcięła się od żądań swojej koleżanki i przyszłej minister w chadeckim rządzie Dolnej Saksonii. Największe pretensje skierowano do szefa CDU w Dolnej Saksonii i jednocześnie premiera landu Christiana Wulffa, który osobiście popierał kandydaturę wymienionej polityk na ministra. Jego partyjny kolega Wolfgang Ockenfels, ostro krytykując Wulffa, stwierdził, że powinien dokładnie sprawdzić, jakie poglądy na najważniejsze sprawy ma Aygül Özkan, zanim zaproponował ją na tak ważne stanowisko. - Pani Özkan najprawdopodobniej w ogóle nie zna programu partii, do której należy - powiedział Ockenfels. Także Maria Boehmer z CDU zdecydowanie odrzuciła żądania nowej minister. - Krzyże w szkołach należą do wielosetletniej chrześcijańskiej tradycji w Niemczech i są symbolem naszej niemieckiej kultury i naszego rozumienia wartości - powiedziała Boehmer w wywiadzie radiowym. Z wypowiedzi minister tureckiego pochodzenia ucieszył się jedynie socjaldemokratyczny burmistrz Berlina Klaus Wowereit, który natychmiast zaproponował Aygül Özkan, aby opuściła szeregi CDU i wstąpiła do SPD.
W Niemczech istnieje wyraźna tendencja do wprowadzania zakazu umieszczania krzyży w miejscach publicznych. Berlin i Szlezwik-Holsztyn wydały nakaz "równego traktowania" wszystkich symboli religijnych, co oznacza zakaz ich umieszczania w miejscach publicznych. W katolickiej Bawarii obowiązuje przepis o krzyżu w szkołach z 1995 roku - tak zwany "Kruzifix Urteil", w którym jest mowa, że umieszczanie w szkołach powszechnych i gimnazjach krzyży jest dozwolone, chyba że rodzic (w przypadku klas uczniów w wieku do 14 lat) lub sam uczeń (gdy ukończył 14 lat) zgłosi oficjalny sprzeciw. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w salach sądowych także mogą wisieć krzyże. Ten chrześcijański znak może być zdjęty jedynie na wyraźne życzenie osoby biorącej udział w danym procesie, nigdy jednak na wniosek osoby niebiorącej bezpośredniego udziału w sprawie.
Waldemar Maszewski, Hamburg
Nasz Dziennik 2010-04-27
Autor: jc