Minister nie pozwolił uśmiercić Eluany
Treść
Dzięki interwencji włoskiego ministra zdrowia i opieki społecznej Maurizio Sacconi nastąpił przełom w dramatycznej walce o życie znajdującej się od 17 lat w stanie śpiączki Eluany Englaro. Wydane przez niego rozporządzenie znosi wyrok Sądu Najwyższego, który zgodził się na odłączenie kobiety od aparatury zapewniającej odżywianie. Zakonnice opiekujące się Eluaną ponowiły gotowość do opieki nad kobietą.
37-letnia Eluana Englaro miała zostać we wtorek wieczorem przewieziona do szpitala miejskiego w Udine, który zgodził się odłączyć ją od aparatury, doprowadzając tym samym do śmierci głodowej w ogromnych męczarniach. Jednak dzięki szybkiej interwencji ministra Maurizio Sacconiego, który kilka godzin przed zapowiedzianym transferem wydał dokument stwierdzający, że przerwanie odżywiania jest niezgodne z prawem, tragedia została zażegnana. W swoim rozporządzeniu minister przypomniał pracownikom włoskich szpitali i klinik, iż przerwanie karmienia osób niepełnosprawnych stanowi dyskryminację. Powołał się na konstytucję Republiki Włoskiej, orzeczenie włoskiego komitetu bioetyki z 2005 roku w tej sprawie, a także na ONZ-owską konwencję dotyczącą osób niepełnosprawnych. Sacconi wykazał, że powyższe akty gwarantują wszystkim obywatelom prawo do zdrowia i poszanowania godności osoby ludzkiej. Rozporządzenie to oznacza, że wykonanie eutanazji na Eluanie nie będzie możliwe.
Radości z decyzji ministra nie kryją zakonnice opiekujące się Eluaną. Od razu wyraziły gotowość bezterminowej kontynuacji opieki nad chorą.
Z kolei ojciec kobiety, Beppino Englaro, który przez ostatnie tygodnie poszukiwał we Włoszech placówki, gotowej odłączyć jego córkę od aparatury, powiedział po decyzji ministra zdrowia, że jest to dla niego "nowe piekło". Kierownictwo kliniki w Udine ogłosiło, że dokona analizy dokumentu wydanego przez Sacconiego. Potwierdziło jednocześnie swą gotowość spełnienia woli ojca Eluany.
W trakcie ogłaszania rozporządzenia przed gmachem Izby Deputowanych w Rzymie trwała pikieta z pochodniami zorganizowana przez stowarzyszenia obrońców życia. Demonstranci protestowali przeciwko planom przerwania odżywiania Eluany, która w 1992 roku uległa ciężkiemu wypadkowi samochodowemu.
13 listopada ojciec Eluany, Beppino Englaro, uzyskał od Sądu Najwyższego zgodę na odłączenie córki od aparatury dostarczającej jej pożywienia. Wiązałoby się to z makabryczną śmiercią kobiety z głodu. Sąd, uzasadniając swoją decyzję, powiedział, że takie byłoby pewnie życzenie samej chorej.
MBZ, KAI
"Nasz Dziennik" 2008-12-18
Autor: wa