Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Minister Królowej Polski

Treść

Odważna wiara w Boga jest potrzebna dziś jak nigdy dotąd, podkreślał wczoraj ks. abp Wacław Depo. Nowy metropolita częstochowski odbył wczoraj uroczysty ingres do archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie. - Służba biskupia musi być napełniona odwagą pokory, która nie pyta, co mówi o niej obiegowa opinia czy też medialne sondaże - powiedział w homilii.
Uroczyste rozpoczęcie posługi przez ks. abp. Wacława Depo w archidiecezji częstochowskiej nieprzypadkowo nastąpiło w święto Ofiarowania Pańskiego. To szczególna data, ponieważ 2 lutego 1926 roku na Jasnej Górze odbyła się uroczystość święceń biskupich pierwszego biskupa częstochowskiego ks. Teodora Kubiny. Konsekratorem był wówczas metropolita krakowski Adam Stefan Sapieha, przy współudziale księży biskupów Augusta Hlonda z Katowic i Augusta Łosińskiego z Kielc. Tego samego dnia pierwszy biskup częstochowski odbył ingres do kościoła katedralnego Świętej Rodziny i objął rządy w diecezji.
Nawiązując do święta Ofiarowania Pańskiego, ks. abp Depo powiedział w homilii, że stanowi ono okazję, by wpatrywać się w ikonę Najświętszej Rodziny z Nazaretu, znak światła Chrystusowego, który rozbłysnął nad nami po raz pierwszy w dniu naszego chrztu. Zwrócił również uwagę na cechy, które powinny charakteryzować kapłanów i biskupów. - Każdy z nas musi być człowiekiem zdumienia i niespokojnego serca, otwartego ku Bogu i ku drugiemu człowiekowi, musi być człowiekiem głosu sumienia. Biskup musi potrafić odróżniać to, co prawdziwe, od tego, co kłamliwe - mówił metropolita częstochowski. Zwracał uwagę, że posługa biskupia musi być pełna odwagi oporu. Biskup nie może się obawiać tego, co mówią inni, dominująca opinia czy medialne sondaże. Kapłan musi czerpać tylko ze źródła Prawdy i wzywać do przemiany. Przy tym - jak zaznaczył ks. abp Depo - niezmiernie ważny jest dar modlitwy, aby móc poznać Boga i Go ukochać. - Jest to spotkanie serca Boga z sercem człowieka, to tajemnica spotkania dwóch pragnień. W posłudze biskupiej ważny jest też człowiek, jego relacja z Chrystusem, wszelka bowiem antropologia bez Chrystusa jest niszcząca - podkreślał.
Na uroczystości obecni byli nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore, ks. abp Stanisław Nowak, poprzednik ks. abp. Depo na stolicy biskupiej w Częstochowie, ks. abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski, ks. abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia. Wraz z nimi licznie przybyli arcybiskupi i biskupi Kościoła w Polsce, a także kapłani z wielu diecezji, pracownicy m.in. Katedry Personalizmu Chrześcijańskiego KUL, gdzie wykłada nowy metropolita częstochowski. Obecni byli również przedstawiciele władz Częstochowy i ponad 4 tys. wiernych.
Nowy metropolita częstochowski jest szczególnie związany z bł. Janem Pawłem II, łączył ich szczególny kult Matki Bożej Jasnogórskiej. Ksiądz arcybiskup Wacław Depo to kapłan, którego naukowym mistrzem jest też ks. prof. Czesław Bartnik. - To pasterz bardzo dobrze uformowany, o niezwykłej osobowości, patriota, kapłan, który szczególnym kultem darzy Matkę Bożą - zaznacza w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ksiądz profesor.
Nowy pasterz częstochowski bardzo życzliwie został przyjęty przez diecezjan. - Bardzo się cieszymy, że ks. abp Depo przybył do naszej archidiecezji. Będzie zapewne kontynuował tradycję kultu maryjnego, będzie kontynuował misję ks. abp. Nowaka. Ta nominacja jest również szczególnym znakiem troski o nasz Kościół - podkreślił prof. Zygmunt Bąk, rektor Akademii Jana Długosza w Częstochowie.
Ksiądz arcybiskup Wacław Depo ma 58 lat. To piąty biskup diecezjalny Kościoła częstochowskiego i drugi arcybiskup metropolita częstochowski. Mianowany nim został przez Ojca Świętego Benedykta XVI 29 grudnia 2011 roku. Wcześniej, od 2006 r., był ordynariuszem zamojsko-lubaczowskim. W swój herb biskupi wpisał słowa: "Ad Christum Redemptorem hominis" - "Ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka".
Agnieszka Gracz, Częstochowa
Nasz Dziennik Piątek, 3 lutego 2012, Nr 28 (4263)

Autor: jc