Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Minister idzie na rękę rolnikom

Treść

Młodzi rolnicy, którym przyznano lub którym zostanie przyznana dotacja na rozpoczęcie samodzielnej działalności rolniczej, będą mieli ułatwione zadanie spełnienia kryterium minimalnej powierzchni obejmowanego gospodarstwa. Do tego limitu będzie można wliczać bowiem także grunty dzierżawione.

Rozporządzenie w tej sprawie podpisał minister rolnictwa Marek Sawicki. Do tej pory było tak, że młody rolnik, który starał się o bezzwrotną dotację (od tego roku to 75 tys. zł), musiał udokumentować posiadanie odpowiedniego areału ziemi. W województwach, w których średnia powierzchnia gruntów rolnych jest wyższa od średniej krajowej (10,15 hektara), pomoc mogła otrzymać osoba posiadająca gospodarstwo o powierzchni użytków rolnych nie mniejszej niż właśnie średnia krajowa. Rolnicy z pozostałych województw (lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego), gdzie średnia wojewódzka jest mniejsza od krajowej, muszą mieć gospodarstwo przynajmniej spełniające kryterium średniej wojewódzkiej powierzchni gruntów rolnych. Ale jednocześnie taka osoba zobowiązuje się do zwiększenia powierzchni swoich gruntów rolnych do poziomu średniej krajowej w terminie 3 lat od dnia otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy. Jednak w każdym przypadku musiała to być ziemia będąca własnością rolnika. Teraz do tych wskaźników będzie można także doliczać grunty dzierżawione, dzięki czemu wielu osobom łatwiej będzie spełnić wymagania stawiane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Okazuje się, że wielu rolników nie ma szans, aby w okolicy dokupić ziemi, bo nikt nie chce jej sprzedawać, nawet jeśli leży odłogiem, ale wielu właścicieli gruntów z chęcią oddaje je w dzierżawę.

Jednak aby dzierżawa była dla ARiMR wiążąca, umowa taka musi być zawarta na co najmniej 10 lat - najlepiej w formie aktu notarialnego, choć nie jest to bezwzględnie wymagane, czyli może to być np. umowa cywilnoprawna, ale wtedy trzeba ją poświadczyć np. w urzędzie gminy. Co ważne, nowe przepisy mają zastosowanie nie tylko wobec rolników, którzy dopiero dostaną z Agencji decyzję o przyznaniu dotacji, ale z tych udogodnień będą także mogli skorzystać rolnicy, którzy zawarli umowy z ARiMR w ciągu ostatniego pół roku.

KL

Nasz Dziennik 2010-10-27

Autor: jc