Min. M. Maląg w Radiu Maryja: Wsparcie rodzin to nie koszty dla budżetu państwa, ale inwestycja w przyszłość. Polska nie będzie się rozwijać, gdy nie zainwestuje w rodzinę

Treść
Świadczenia społeczne to nie są wydatki, koszty dla budżetu państwa, tylko inwestycja w przyszłość. Polska nie będzie się rozwijać, jeśli nie zainwestujemy w rodzinę. Musimy przywrócić młodym ludziom marzenie o rodzinie, bo w rodzinie wszystko się zaczyna. Rodzina daje siłę zarówno do rozwoju dzieci, rodziców, jak i państwa. Rodzina musi być silna – powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.
Szefowa resortu rodziny zwróciła uwagę, iż dobro dziecka jest najważniejsze dla każdego odpowiedzialnego rządu.
– Od samego początku – od 2015 r., kiedy objęliśmy rządy – staramy się wprowadzać zmiany na rzecz wsparcia rodzin. Na pewno przełomowym działaniem było świadczenie „500 plus”. Od tego programu wszystko się zaczęło – rozpoczęło się tworzenie dobrego czasu dla polskich rodzin. Niedługo, od 1 stycznia 2024 r., będzie nowa odsłona tego świadczenia, które tak naprawdę było rewolucją godnościową dla rodzin, czyli 800 złotych na każde dziecko. Dzisiaj, 1 czerwca, rozpoczęliśmy konsultacje, projekt trafił do wpisania na Radę Ministrów – poinformowała Marlena Maląg.
Świadczenie wychowawcze #800Plus, tak jak #500Plus, będzie przysługiwać na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia.
Więcejhttps://t.co/qofwXD512T pic.twitter.com/3LYoaKRC0a— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) June 1, 2023
Gość Radia Maryja odniosła się do zarzutów, że programy społeczne Prawa i Sprawiedliwości to rozdawnictwo pieniędzy z budżetu państwa.
– Świadczenia społeczne to nie są wydatki, koszty dla budżetu państwa, tylko inwestycja w przyszłość. Polska nie będzie się rozwijać, jeśli nie zainwestujemy w rodzinę (…). Musimy przywrócić młodym ludziom marzenie o rodzinie, bo w rodzinie wszystko się zaczyna. Rodzina daje siłę zarówno do rozwoju dzieci, rodziców, jak i państwa. Przecież rodzina była przed państwowością. Dzięki polskim rodzinom dziś żyjemy w wolnej, niepodległej ojczyźnie. Widzimy, co dzieje się na Ukrainie; wolność, patriotyzm trzeba pielęgnować. Musimy uczyć tego młode pokolenie. Rodzina musi być silna – wskazała polityk.
Szefowa resortu rodziny (wracając do omawiania programu „800 plus”) wyjaśniła, dlaczego nie zostanie on wprowadzony jeszcze w bieżącym roku.
– W związku z toczącą się wojną za naszą wschodnią granicą przeznaczyliśmy środki na bezpieczeństwo i bezpośrednie wydatki dla Polaków na szeroko rozumiane tarcze antyinflacyjne (…). Decyzja o nowej odsłonie programu „500 plus” od 1 stycznia 2024 r. jest bardzo przemyślana.
Przede wszystkim musi być zabezpieczenie w budżecie państwa. Ta inwestycja w rodzinę rocznie wyniesie ok. 24 mld złotych, a cały program blisko 70 mld złotych – mówiła Marlena Maląg.
Minister przypomniała, że są także inne programy wspierające rodziny w Polsce. To m.in.: „Dobry Start”, „Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, „Maluch Plus”, czy zabezpieczenia prawne pozwalające na łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym poprzez, chociażby pracę zdalną.
Zgodnie z nowelizacją #KodeksPracy pracodawca co do zasady musi uwzględnić wniosek o pracę zdalną złożony przez pracownicę w ciąży, pracownika wychowującego dziecko do lat 4 czy sprawującego opiekę nad bliską osobą z niepełnosprawnością.
Więcejhttps://t.co/fY7ZwYtzxU pic.twitter.com/UAjWZz2Jk1— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) June 1, 2023
Cała rozmowa z min. Marleną Maląg dostępna jest [tutaj].
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj