Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Miłość Chrystusa nie ma granic

Treść

(FOT. PAP/EPA C. PERI)

Tylko dzięki otwarciu się na nieskończoną i niczym nieograniczoną miłość Chrystusa staniemy się zdolni do miłowania innych ludzi, do miłowania naszych nieprzyjaciół, do przebaczania i przeciwstawiania się złu dobrem – wskazał Ojciec Święty podczas wczorajszej modlitwy „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie.

W rozważaniu Papież Franciszek nawiązał do obchodzonej w niedzielę we Włoszech uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Ojciec Święty, odnosząc się do fragmentu Ewangelii św. Jana, rozważał tajemnicę „Chleba Życia”, jakim jest Eucharystia. – Jezus nie przyszedł na ten świat, aby dać „coś”, ale aby dać nam siebie, aby dać swoje życie jako pokarm dla tych, którzy mają wiarę w Niego. Ta komunia z Panem zobowiązuje nas – Jego uczniów – aby Go naśladować, czyniąc nasze życie chlebem łamanym dla innych, jak nasz Mistrz połamał chleb, który jest Jego Ciałem – mówił Następca św. Piotra. Podkreślił, że za każdym razem, kiedy uczestniczymy we Mszy Świętej, karmimy się Ciałem Jezusa Chrystusa, działa w nas obecność Jezusa i Ducha Świętego. Ona kształtuje nasze serce do postaw zgodnych z Ewangelią: do posłuszeństwa Słowu Bożemu, braterstwa, męstwa chrześcijańskiego świadectwa, fantazji miłosierdzia, zdolności dawania nadziei przygnębionym oraz przyjęcia wykluczonych.

– W ten sposób Eucharystia sprawia, że dojrzewa w nas styl życia chrześcijańskiego. Miłość Chrystusa przyjęta z otwartym sercem zmienia nas, przekształca nas, czyni nas zdolnymi do miłości nie według ludzkiej miary, zawsze ograniczonej, ale według miary Bożej, to znaczy bez miary – wyjaśnił Papież, podkreślając, że tylko dzięki miłości Chrystusa „staniemy się zdolni do miłowania nawet tych, którzy nas nie kochają, zdolni, aby przeciwstawić się złu dobrem, do przebaczenia, do dzielenia się, do gościnności”. – Dzięki Jezusowi i Jego Duchowi Świętemu także nasze życie staje się „chlebem łamanym” dla naszych braci. Żyjąc w ten sposób, odkrywamy prawdziwą radość! Radość czynienia siebie darem, aby odwzajemnić wielki dar, który otrzymaliśmy jako pierwsi, bez naszej zasługi – dodał Ojciec Święty, zwracając się tradycyjnie na zakończenie rozważania z prośbą o modlitwę do Najświętszej Maryi Panny, aby „pomogła nam odkryć na nowo piękno Eucharystii i uczynić ją centrum naszego życia, szczególnie w niedzielnej Mszy Świętej i w adoracji”.

Przemawiając po modlitwie „Anioł Pański”, Papież Franciszek, nawiązał do przypadającego 26 czerwca Międzynarodowego Dnia Pomocy Ofiarom Tortur, potępił wszelkie formy tortur i podkreślił, że ich stosowanie jest grzechem śmiertelnym.

Marta Milczarska
Nasz Dziennik, 23 czerwca 2014

Autor: mj