Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Militaria w Kołobrzegu

Treść

Eksponaty zgromadzone w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu obrazują dzieje polskiej wojskowości, począwszy od najdawniejszych czasów, kiedy rodziła się nasza państwowość, aż do współczesności.

Muzeum powstało w 1963 roku. Jego siedziba znajduje się w kamienicy mieszczańskiej z początku XV wieku. Na wystawie możemy zobaczyć różne typy uzbrojenia zaczepnego i ochronnego używanego na ziemiach polskich i u naszych sąsiadów we wszystkich okresach dziejowych. Zgromadzono tu wszystkie typy uzbrojenia Wojska Polskiego z wojny obronnej 1939 roku, bogaty zbiór orderów i odznak, a także elementy indywidualnego ekwipunku i pamiątki po żołnierzach. Jednym z cenniejszych eksponatów jest niemiecka maszyna szyfrująca "Enigma". Najstarsze dzieje oręża możemy poznać, oglądając bogatą kolekcję militariów z okresu piastowskiego: 80 włóczni, 46 toporów, 4 miecze, noże bojowe, łuk, ostrogi, strzemiona i fragmenty uprzęży końskiej. Interesujące są dwie łodzie z IX i z początku XIV wieku.
Bogato reprezentowana jest artyleria z XVIII i początku XIX wieku, w tym unikatowy zbiór pocisków artyleryjskich liczący ponad dwa i pół tysiąca sztuk zebranych na pobojowiskach kołobrzeskich z wojny siedmioletniej i 1807 roku. Możemy podziwiać też takie unikaty, jak granat i kilka odłamków granatów z tak zwanej sekretnej rosyjskiej haubicy Szuwałowa z wojny siedmioletniej. Muzeum posiada jeden z największych zbiorów polskich mundurów wojskowych i paramilitarnych z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej, między innymi mundury Armii Wielkopolskiej z 1919 roku.
Na wystawie plenerowej zgromadzono sprzęt ciężki z XX wieku. Znajduje się tu kilkadziesiąt dział i moździerzy, 3 czołgi, 5 dział samobieżnych i 6 wyrzutni rakietowych oraz maszt i kilka przedmiotów z ORP "Burza". Możemy zobaczyć także 6 samolotów, wśród nich wyprodukowany w Polsce PZL Lim-2. Jest tu myśliwiec MiG-19 - jeden z 3 zachowanych w Polsce. Jedynym śmigłowcem w zbiorach muzeum jest WSK SM-2. Ciekawym eksponatem jest także wrak niemieckiego samolotu Focke Wulf 190E zestrzelonego nad Kołobrzegiem w 1945 roku.
Andrzej Kulesza

"Nasz Dziennik" 2006-03-13

Autor: ab