Milionowe straty Marynarki Wojennej
Treść
Prokuratura Okręgowa w Poznaniu oskarżyła 10 osób, zarówno żołnierzy, jak i cywilów, o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która okradała Marynarkę Wojenną. Zdaniem prokuratury, trzyletnia działalność tego gangu spowodowała straty sięgające 2 mln zł.
- Obecnie prowadzimy śledztwo przeciwko szefom i pomysłodawcom tej grupy. Są to osoby ze ścisłego kierownictwa Marynarki Wojennej, które obecnie przebywają w areszcie - mówił na konferencji prasowej w Poznaniu płk Mikołaj Przybył.
Ustalono, że grupa działała w latach 1999-2002. Oskarżeni to żołnierze i osoby cywilne, którzy zajmowali się bezpośrednio fałszowaniem dokumentów i kradzieżą części zamiennych. Wszyscy, którym prokuratura postawiła zarzuty, przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw i wystąpili z wnioskami o dobrowolne poddanie się karze.
- Osoby z dowództwa Marynarki Wojennej poprzez np. spisywanie na straty dobrych jeszcze części lub potwierdzanie ich wykorzystania do remontów umożliwiały ich kradzież - poinformował płk Mikołaj Przybył.
Następnie członkowie grupy wchodzili w porozumienie z osobami cywilnymi, które przechowywały skradzione mienie. Ostatecznie po przeprowadzeniu postępowań przetargowych części te ponownie kupowała Marynarka Wojenna. Jak twierdzi płk Przybył, prawie wszystkie osoby biorące udział w przestępczym procederze czerpały z niego wymierne korzyści finansowe. Pieniądze przekazywane były w sposób hierarchiczny, polegający na tym, że osoby na niższym szczeblu otrzymywały je od tych na szczeblu bezpośrednio wyższym, po odpowiednim potrąceniu tzw. marży. Pozostali zaś wykonywali polecenia na skutek zastraszania lub w zamian za obietnicę awansu służbowego.
Sprawa wypłynęła po tym, jak część żołnierzy, którzy do udziału w przestępstwie zostali przymuszeni, przestraszyła się skali przestępstwa i powiadomiła o procederze organa ścigania. Łącznie prokuratura szacuje, że działalność zorganizowanej grupy przestępczej mogła narazić Marynarkę Wojenną na ok. 15-20 mln zł strat.
10 oskarżonych w piątek to druga grupa osób związanych z okradaniem Marynarki Wojennej. Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu w czerwcu 2004 roku oskarżyła 18 osób, w tym 7 żołnierzy służby czynnej oraz 10 żołnierzy rezerwy, o kradzież mienia, tj. części mechanicznych i sprzętu okrętowego łącznej wartości 2 mln 170 tys. zł.
Wojciech Wybranowski
"Nasz Dziennik" 2006-04-03
Autor: ab