Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Miliardy wydane na sprzęt niosący śmierć

Treść

Zeszłoroczne światowe wydatki na zbrojenia osiągnęły rekordową sumę 885 mld euro - informują niemieckie agencje, powołując się na raport Szwedzkiego Naukowego Instytutu Badań nad Pokojem (ang. SIPRI). Z dokumentu wynika, że kraje Unii Europejskiej po raz pierwszy w historii sprzedały więcej broni niż USA i Rosja.

W roku 2005 kraje UE sprzedały broń konwencjonalną za łączną kwotę 7 mld 821 mln dolarów, USA za 7 mld 101 mln, eksport Rosji zaś miał wartość 5 mld 771 mln USD - twierdzi SIPRI. Z jego danych wynika, że znacznie wzrósł eksport broni przez Niemcy - do wartości 1 mld 855 mln USD, plasując się na bardzo wysokiej piątej pozycji - za USA, Rosją, Chinami i Francją.
Szwedzki instytut opublikował też dane za okres wcześniejszy. Wynika z nich, że w latach 2001-2005 najwięcej broni wyeksportowała Rosja (29 mld USD), przed USA (28,2 mld), Francją (8,6 mld) i Niemcami 5,7 (mld). W sumie w latach 2001-2005 Unia sprzedała broń za prawie 25,5 mld USD, co stanowiło aż 27 proc. globalnego eksportu.
Według niemieckiej prasy, poszerzenie Unii o kraje Europy Wschodniej (w tym Polskę) nie spowodowało wzrostu europejskiego eksportu broni. Nawet Polska (pisze "Frankfurter Rundschau") ze swoim 124-milionowym eksportem broni w 2005 roku nie przyczyniła się w istotny sposób do zwiększenia wartości unijnej sprzedaży. Znacznie więcej broni w tym okresie sprzedały właśnie Niemcy, Francja i Wielka Brytania, ale także Holandia i Włochy.
Według danych SIPRI, w porównaniu z zeszłym rokiem globalne wydatki na zbrojenia zwiększyły się o 33 mld USD, czyli o 3,7 proc. Odpowiada to średnio 173 dolarom na głowę każdego mieszkańca ziemi. Ale są państwa, które wydają na zbrojenia znacznie więcej niż ta średnia. Należy do nich m.in. Izrael, który rocznie wydaje na zbrojenia - w przeliczeniu na każdego obywatela - 1129 USD, a USA - nawet 1267 USD.
W sumie 15 największych (w tym Niemcy) eksporterów broni kontroluje aż 84 proc. tego rynku. Niemcy eksportują swoją broń, części i technologie wojskowe prawie do wszystkich krajów świata, m.in. do: Egiptu, Bahrajnu, Brazylii, Indii, Kazachstanu, Kataru, Tajlandii, Meksyku, Omanu, na Filipiny, do Rosji i Izraela.
Waldemar Maszewski, Hamburg

"Nasz Dziennik" 2006-06-14

Autor: ab