Milczeć, aby usłyszeć / Konferencja 4
Treść
Prawdziwy hałas istnieje w nas samych i milczenie jest wielką sztuką wyciszenia tego wewnętrznego hałasu. Nie da się tego osiągnąć jednorazowym wysiłkiem. Potrzebna jest kultura milczenia, wychowanie do milczenia.
O tym, że nie jest łatwo wejść w prawdziwe milczenie, można się przekonać, udając się na modlitwę z zamiarem skupienia się jedynie na Bogu. Wystarczy wejść do kościoła, uklęknąć przed Najświętszym Sakramentem i próbować skupić się na obecności Boga. Okazuje się, że wówczas pojawiają się w naszej głowie najgenialniejsze pomysły, wyobraźnia podsuwa nieustannie jakieś obrazy, przypominają się przeszłe sprawy, czasem słuszne pretensje, żale, pomysły na przyszłość itd. Wszystko to przeszkadza w słuchaniu Boga. Nie wystarcza zatem przestać mówić, odnaleźć miejsce pełne ciszy. Prawdziwy hałas istnieje w nas samych i milczenie jest wielką sztuką wyciszenia tego wewnętrznego hałasu. Nie da się tego osiągnąć jednorazowym wysiłkiem. Potrzebna jest kultura milczenia, wychowanie do milczenia. Podczas modlitwy toczy się najzacieklejsza walka wewnętrzna. Zły jest w stanie tolerować w człowieku bardzo wiele rzeczy, nawet jego pracę charytatywną, czy inne aktywne zaangażowania na rzecz Kościoła, pobożne akty ascetyczne, jałmużnę itd. Nie zaakceptuje natomiast tego, że człowiek chce wyciszyć się, aby stanąć przed Bogiem i trwać przed Nim. Stąd pojawiają się rozproszenia, byle tylko nie otworzyć się na Boga. Dlatego potrzeba czujności i nieustannego powrotu do słuchania / Fragment książki Milczeć, aby usłyszeć
Włodzimierz Zatorski OSB – urodził się w Czechowicach-Dziedzicach. Do klasztoru wstąpił w roku 1980 po ukończeniu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwsze śluby złożył w 1981 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r. Założyciel i do roku 2007 dyrektor wydawnictwa Tyniec. W latach 2005–2009 przeor klasztoru, od roku 2002 prefekt oblatów świeckich przy opactwie. Autor książek o tematyce duchowej, między innymi: “Przebaczenie”, “Otworzyć serce”, “Dar sumienia”, “Milczeć, aby usłyszeć”, “Droga człowieka”, “Osiem duchów zła”, “Po owocach poznacie”. Od kwietnia 2009 do kwietnia 2010 przebywał w pustelni na Mazurach oraz w klasztorze benedyktyńskim Dormitio w Jerozolimie. Od 2010 do 2013 był mistrzem nowicjatu w Tyńcu. W latach 2013-2015 podprzeor. Pełnił funkcję asystenta Fundacji Opcja Benedykta. Zmarł 28 grudnia 2020 r.
Żródło: cspb.pl,
Autor: mj