Mierzeja do przekopania
Treść
W 2013 roku port w Elblągu uzyska nowe połączenie z Bałtykiem, bo przez Mierzeję Wiślaną przekopany zostanie kanał. Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk powiedział, że nie jest jeszcze znane dokładne miejsce budowy kanału. Zdecyduje o tym studium wykonalności inwestycji.
Prace mają rozpocząć się w przyszłym roku. Szacuje się, że budowa okołokilometrowego kanału wyniesie ok. 100 mln euro i zostanie dofinansowana z funduszy unijnych. Minister Gróbarczyk stwierdził, iż na razie nie zapadła decyzja, w którym dokładnie miejscu powstanie przekop. Będzie to zależało od wyników i analiz zapisanych w studium wykonalności inwestycji. - Jest preferowanych kilka miejsc - stwierdził minister Gróbarczyk.
Kanał ma uniezależnić Polskę od Rosji, na terenie której leży obecne wyjście z Zalewu Wiślanego na Bałtyk. Rosjanie od dawna nie chcą dopuścić do swobodnej żeglugi na zalewie, co uniemożliwia rozwój portu w Elblągu. Miasto liczy zaś, że byłby to duży impuls do jego rozwoju.
Minister Gróbarczyk potwierdził też, że Polska jest przeciwna unijnemu zakazowi połowów dorsza na Bałtyku. Wczoraj unijny komisarz ds. rybołówstwa Joe Borg przypomniał stanowisko Komisji Europejskiej, że polscy rybacy nie mają prawa łowić dorsza. Marek Gróbarczyk nie jest zdziwiony stanowiskiem KE. - Tam trwa sukcesywne, stałe działanie w celu eliminacji naszego rybołówstwa - stwierdził minister gospodarki morskiej na antenie Radia Maryja. Dodał, że komisarz nie wykonuje swoich obowiązków, gdyż nie ma nawet danych na temat przekroczenia limitów połowowych przez inne kraje, i prosi, aby dostarczyła je do Brukseli Polska. Takie informacje Joe Borg na pewno dostanie. Gróbarczyk przyznał również, że w świetle zakazu dziwne jest przeznaczanie kolejnych funduszy unijnych na wspieranie rybołówstwa.
KL
"Nasz Dziennik" 2007-09-28
Autor: ab