Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Międzynarodowy konkurs organowy

Treść

Od soboty w Poznaniu trwa III edycja Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Feliksa Nowowiejskiego. Poprzednie miały miejsce w 1994 oraz 2000 roku. W gronie laureatów minionych konkursów znalazło się kilku Polaków, m.in. Adam Załęski (drugie miejsce; pierwszego nie przyznano) i Adam Lenart (trzecie miejsce) podczas I konkursu oraz Ireneusz Wyrwa (drugie miejsce) podczas II konkursu.
W tym roku w szranki Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Feliksa Nowowiejskiego stanęło dwanaście osób, z czego aż dziewięć to Polacy, pozostali organiści reprezentują Czechy, Austrię i Ukrainę. Pierwszy etap imprezy odbył się w niedzielę w kościele ewangelicko-augsburskim. Drugi rozpoczął się wczoraj, a zakończy dziś w poznańskiej kolegiacie farnej (ul. Gołębia 1), zaś trzeci - w środę i czwartek w bazylice archikatedralnej (Ostrów Tumski 17). Tam też na piątek (godz. 19.00) zaplanowano koncert laureatów. Wstęp na koncerty i przesłuchania konkursowe jest wolny.
Głównym organizatorem konkursu jest Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego, którego celem jest propagowanie dokonań patrona. Feliks Nowowiejski, polski kompozytor, dyrygent, organista, pedagog, chórmistrz, urodził się 7 lutego 1877 roku w Barczewie (dawniej Wartembork) na Warmii, a zmarł 18 stycznia 1946 roku w Poznaniu. Był członkiem The Organ Music Society w Londynie. Pozostawił po sobie bogatą i różnorodną spuściznę kompozytorską, która charakteryzuje się doskonałym opanowaniem techniki polifonicznej i wszechstronnym wykorzystaniem instrumentu organowego.
PM

"Nasz Dziennik" 2005-08-23

Autor: ab