Miasto lepiej zabezpieczone
Treść
Od wczoraj w nowej, siódmej na terenie Krakowa strażnicy oficjalnie swoją służbę rozpoczęło 45 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Nowo otwarte Centrum Bezpieczeństwa sprawuje pieczę nad północną częścią miasta oraz czterema przyległymi gminami powiatu krakowskiego.
Nowa Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 7 jest zlokalizowana w Krakowie przy ul. Rozrywka. Obiekt wchodzi w skład Centrum Bezpieczeństwa. Docelowo przy strażnicy ma funkcjonować także komisariat policji. Według strażaków, nowa lokalizacja znacznie skróci czas dojazdu jednostek ratowniczych do działań w północnej części Krakowa i sąsiadujących gmin. Do tej pory w Krakowie działało sześć JRG wspomaganych przez grupę strażaków ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej. Pierwsze próby realizacji Centrum Bezpieczeństwa nastąpiły w 2000 r. Budowa strażnicy ruszyła dwa lata temu. Inwestycja w głównej mierze została sfinansowana z budżetu miasta.
Potrzebę zwiększania ilości jednostek ratunkowych potwierdzają statystyki. Tylko w tym roku krakowscy strażacy interweniowali ponad 4300 razy. W analogicznym okresie poprzedniego roku tych wyjazdów było nieco ponad 2650 - co oznacza około 40-procentowy wzrost liczby interwencji.
Marcin Austyn, Kraków
"Nasz Dziennik" 2005-06-01
Autor: ab