Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Metropolici warszawski i białostocki otrzymają paliusze

Treść

Nowy metropolita warszawski ks. abp Kazimierz Nycz oraz nowy metropolita białostocki ks. abp Edward Ozorowski są w gronie 51 metropolitów z różnych stron świata, którzy dzisiaj otrzymają z rąk Ojca Świętego paliusz - znak więzi z Następcą św. Piotra. Ceremonia odbędzie się tradycyjnie w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła w czasie Mszy św. w bazylice watykańskiej.

Obecnie paliusz jest wełnianą wstęgą o szerokości kilku centymetrów z sześcioma czarnymi krzyżami wyszytymi jedwabiem. Każdy arcybiskup metropolita nakłada go na ornat w czasie sprawowania liturgii. Oprócz metropolitów i patriarchów nosi go także sam Papież, będąc metropolitą rzymskim.
Wśród księży arcybiskupów, którzy na tę ważną uroczystość przybyli do Watykanu, jest dwóch Polaków.
Pasterz Kościoła warszawskiego arcybiskupem metropolitą został mianowany przez Ojca Świętego 3 marca 2007 roku. Jest następcą na stolicy biskupiej ks. kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski, i ks. abp. Stanisława Wielgusa. Ma 57 lat i jest kapłanem archidiecezji krakowskiej. W latach 1998-2004 był krakowskim biskupem pomocniczym. Do czasu nominacji piastował urząd ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. - Mogę powiedzieć tylko tyle, że niepojęte są zamiary Opatrzności Bożej i gdyby nie wiara, że to wola Boża, to ciężko by mi było powiedzieć "tak" na tę niepojętą, trudną dla mnie decyzję - powiedział tuż po ogłoszeniu nominacji na stolicę biskupią w Warszawie ks. abp Nycz. Zwracał uwagę, że Warszawa ma swoją specyfikę i ważność, że jest miastem europejskim ze wszystkimi trendami kulturowymi, także tymi moralnie, społecznie czy kulturowo nie niebezpiecznymi, ale stawiającymi znaki zapytania. - Wchodzić w to wszystko jako ten, który ma prowadzić Kościół warszawski, nie będzie ani proste, ani łatwe - mówił.
Pasterz Kościoła białostockiego arcybiskupem metropolitą został 21 października 2006 roku. Jest czwartym ordynariuszem archidiecezji białostockiej, którą utworzył Sługa Boży Jan Paweł II w 1992 r., a jego posługa wpisuje się w kilkusetletnie pasterzowanie arcybiskupów i biskupów wileńskich i białostockich. Jest bezpośrednim następcą ks. abp. Wojciecha Ziemby, który objął metropolię warmińską. Ksiądz arcybiskup Edward Ozorowski ma 66 lat i od początku życia związany jest z ziemią białostocką. Do czasu nominacji był biskupem pomocniczym archidiecezji mianowanym w 1979 roku. Warto podkreślić, że jest on pierwszym biskupem, którego mianował na początku swego pontyfikatu Sługa Boży Jan Paweł II.
"Kierowanie diecezją różni się od świeckich sposobów rządzenia" - mówił w ubiegłym roku w rozmowie z "Naszym Dziennikiem", pytany o najważniejsze sprawy, na jakie pragnie zwracać uwagę w kierowaniu archidiecezją. "Diecezja to lud Boży zjednoczony ze swoim biskupem. Najważniejsze, by ludzie żyli wiarą, wzrastali w wierze i kierowali się miłością we wzajemnych stosunkach" - podkreślał, zwracając jednocześnie uwagę, że biskup w diecezji jest znakiem jedności, stróżem wiary i drogowskazem zachowań.
Sławomir Jagodziński
"Nasz Dziennik" 2007-06-29

Autor: wa