Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Merkel przeciwna roszczeniom wobec Polski

Treść

– Pamięć o losie wypędzonych jest ważnym składnikiem niemieckiej tożsamości, ale Niemcom nie wolno „tracić z oczu” przyczyn powojennych cierpień – narodowego socjalizmu i rozpętanej przez III Rzeszę wojny – powiedziała w poniedziałek w Berlinie kanclerz Niemiec Angela Merkel. Merkel zapewniła, że rząd federalny jest przeciwny roszczeniom majątkowym wysuwanym wobec Polski przez Powiernictwo Pruskie.

Merkel wygłosiła przemówienie na konferencji „60 lat wypędzeń - 60 lat (poszukiwania) dróg do pojednania”, zorganizowanej przez klub parlamentarny CDU/CSU. Uczestniczyli w niej deputowani obu chadeckich partii, w tym szef frakcji Volker Kauder i Erika Steinbach – inicjatorka projektu utworzenia w Berlinie Centrum przeciwko Wypędzeniom.

Merkel przypomniała, że po 1945 r. 14 milionów Niemców musiało, „doznając niezmierzonych cierpień”, opuścić swoją ojczyznę. – Głód, gwałty i epidemie były na porządku dziennym – mówiła. Podkreśliła, że około dwóch milionów Niemców nie przeżyło trudów ucieczki i wypędzenia.

– Pamięć o losach tych ludzi jest ważnym składnikiem naszej niemieckiej tożsamości – oświadczyła Merkel. Zastrzegła, że upamiętnienie ofiar w duchu pojednania uda się tylko wtedy, jeżeli Niemcy nigdy nie stracą z oczu przyczyny tych cierpień. – Bez narodowego socjalizmu, niezmierzonych zbrodni, cierpień wojennych i zniszczeń nie doszłoby do wypędzenia Niemców po 1945 roku – mówiła.

Kanclerz podkreśliła, że popełnione przez III Rzeszę „bezprecedensowe zbrodnie” nakładają na każdy niemiecki rząd od 1945 roku odpowiedzialność i obowiązek prowadzenia polityki w duchu pojednania, bez którego niemożliwa byłaby wspólna przyszłość w Europie. – Dlatego mówię w tym miejscu krótko i wyraźnie: rząd federalny zwraca się przeciwko podejmowanym ostatnio przez Powiernictwo Pruskie próbom osiągnięcia zwrotu własności na drodze sądowej – oświadczyła Merkel.

Przedstawiciele Powiernictwa niedawno zapowiedzieli, że złożą pozwy przeciwko Polsce do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Członkowie tej prywatnej spółki domagają się zwrotu majątków lub odszkodowania za odebrane im po wojnie mienie. Członek rady nadzorczej Powiernictwa, polityk CDU Rudi Pawelka, uczestniczył w berlińskiej konferencji.
(PAP)
bwl, asl

"TVP" 2006-09-19

Autor: wa