Przejdź do treści
Przejdź do stopki

MEN za powrotem mundurków

Treść

Wprowadzenie jednolitych strojów do szkół, zwiększenie kompetencji rad rodziców czy nadanie nauczycielom statusu funkcjonariuszy publicznych - to tylko kilka punktów znajdujących się w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty i innych ustaw, w tym Karty Nauczyciela, którego zarys przedstawił na wczorajszej konferencji prasowej minister edukacji.
Stworzony przez nas projekt ma na celu przywrócenie elementarnego ładu w polskich szkołach - przekonywał Roman Giertych, wicepremier i minister edukacji narodowej. Przedstawił on kilka propozycji zawartych w nowelizacji ustawy o systemie oświaty i innych ustaw, w tym Karty Nauczyciela, mających za zadanie usprawnienie polskiej edukacji. Zaznaczył, że przede wszystkim należy nadać nauczycielom status funkcjonariuszy publicznych, gdyż to "podniesie rangę zawodu". - Nauczyciel pełni bardzo ważną misję, dlatego jego praca i cześć powinny być chronione przez prawo - przekonywał Giertych.
Projekt zakłada także zwiększenie kompetencji i zaktywizowanie rad rodziców. - Wprowadzenie rad rodziców będzie obligatoryjne, ponieważ z badań wynika, że tam, gdzie funkcjonują rady, wzrasta też poziom bezpieczeństwa - powiedział minister edukacji. Podkreślił, że w porozumieniu z radami pedagogicznymi rady rodziców będą mogły uchwalać program wychowawczy w szkole. Kolejnym ciekawym pomysłem, a także punktem przedstawianego projektu jest wprowadzenie do placówek szkolnych jednolitych strojów. Decyzja miałaby być podejmowana w jednym z trzech wariantów: w porozumieniu dyrektora szkoły z radą pedagogiczną lub radą rodziców bądź porozumieniu rady rodziców z radą pedagogiczną. - Jednolity strój powoduje, że mamy zwiększone bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, ponieważ obcy będą się wyróżniać. Taki strój ukróci również konkurencję finansową wśród dzieci i młodzieży w odniesieniu do noszonej przez nich odzieży - tłumaczył minister.
Projekt przedstawiony przez MEN wprowadza monitoring w szkołach - tak aby zlikwidować handel narkotykami, jak również obowiązek instalowania filtrów internetowych - aby uchronić dzieci przed treściami pedofilskimi i pornograficznymi.
Propozycja nowelizacji ustawy ma trafić pod obrady Sejmu we wrześniu.
KP

"Nasz Dziennik" 2006-07-25

Autor: wa