Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Mediacja rodzinna obowiązkowa

Treść

Jeszcze w tym miesiącu rząd zajmie się propozycją resortu sprawiedliwości, który planuje uproszczenie procedur przy postępowaniu mediacyjnym i wprowadzenie obowiązkowej mediacji w sprawach rodzinnych. O projekcie zmian mówiła w środę wiceminister Beata Kempa podczas zorganizowanej przez ambasadę brytyjską konferencji na temat brytyjskich doświadczeń w mediacji.

W znowelizowanym kodeksie postępowania cywilnego mają się znaleźć zapisy, zgodnie z którymi sprawy rozwodowe, dotyczące opieki nad dziećmi i inne sprawy rodzinne będą kierowane do obligatoryjnej mediacji, a dopiero wówczas gdy ta nie odniesie skutku, odbędzie się rozprawa przed sądem. Mediatora uzgadniają strony sporu rodzinnego lub opiekuńczego. Powinna nim być osoba bezstronna i ciesząca się zaufaniem stron. Jak wskazuje ministerstwo, liczba spraw kierowanych do mediacji wzrasta. Tuż po wejściu w życie nowelizacji kpc w grudniu 2005 r. sądy skierowały do mediacji 42 sprawy, a w marcu br. już 201.
W Anglii do mediacji trafia rocznie ok. 15-16 tys. spraw rodzinnych. Najwyższy przedstawiciel sądownictwa Anglii i Walii lord Nicolas Phillips wskazywał na korzyści, które z niej płyną: sprawy kończą się szybciej, są tańsze niż procesy, między stronami nie dochodzi do spotęgowania wrogości, co ma ogromne znaczenie w przypadku sporów rodzinnych. Zwraca się uwagę m.in. na prywatność i poufałość stron konfliktu, ułatwienie komunikacji między nimi i utrzymanie relacji rodzice - dzieci, elastyczność i nieformalność spotkań oraz ograniczenie stresu.
Jolanta Tomczak, PAP

żródło: "Nasz Dziennik" 2006-06-16

Autor: mj