Mediacja bez wyjątków
Treść
Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach szerszej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego chce wprowadzić obowiązkową mediację w sprawach rozwodowych i o separację. Projekt wyklucza możliwość odstąpienia od tej procedury w sytuacji, gdyby strona po doręczeniu jej odpisu postanowienia o skierowaniu do mediacji nie wyraziła na nią zgody.
Wprowadzona w 2005 r. nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która zniosła obowiązkową mediację, nie przyniosła oczekiwanych skutków. Sędziowie alarmują, że likwidacja posiedzeń pojednawczych spowodowała, iż na pierwszej rozprawie, po wstępnym wysłuchaniu stron, w zasadzie żaden z małżonków nie godzi się na proponowaną mediację. Te niepokoje potwierdza resort sprawiedliwości.
- Przygotowaliśmy nowe regulacje dotyczące mediacji. Projekt zakłada obligatoryjną mediację w sprawach rozwodowych i separacji w przypadkach, gdy małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci - poinformowała podczas ostatniego posiedzenia senackiej komisji rodziny wiceminister sprawiedliwości Beata Kempa. Wprowadzenie tego rozwiązania ma odciążyć sądy i zwiększyć szanse na pojednanie małżonków. - Rozwiązanie to ma też na celu umożliwienie pozostającym w konflikcie małżonkom osiągnięcie porozumienia co do sposobu rozstania, w przypadku gdy małżonkowie nie dojdą do porozumienia co do własnych relacji - dodała Kempa.
Projekt wyłącza możliwość odstąpienia od mediacji w sytuacji, gdyby strona po doręczeniu jej odpisu postanowienia o skierowaniu do mediacji nie wyraziła na nią zgody. - Zakłada się, że nawet w takiej sytuacji mediacja powinna być prowadzona - powiedziała wiceminister.
Magdalena M. Stawarska
"Nasz Dziennik" 2006-11-08
Autor: wa