Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Medalik św. Benedykta, wzór O. Georges'a Saget z napisem "Sanctus Benedictus"

Treść

Awers:

W centrum św. Benedykt przedstawiony jest jako młodzieniec w kukulli; ma lekki zarost i tonsurę oraz aureolę. W lewym ręku trzyma pastorał. Prawą błogosławi (trzy palce są wyprostowane, reszta zgięta). Na piersi ma krzyż (pektorał); na dole po lewej stronie widzimy pęknięty kielich, z którego wylewa się zawartość; po drugiej stronie ptak (kruk) z dziobem skierowanym w stronę świętego.

Resztę medalu wypełnia napis w języku łacińskim SANCTUS BENEDICTUS (święty Benedykt) ; jest także sygnatura artysty: litera S z krzyżykiem na górze, co wskazuje na o. Georges’a Saget (1915–1993), który był mnichem słynnego opactwa Solesmes (Francja), a ostatnie lata życia spędził w opactwie w Clervaux (Luksemburg).

Rewers:

U góry napis IHS (skrót imienia Jezus); litery na otoku podzielone są na 4 grupy przedzielone kropkami; V.R.S, potem N.S.M.V., następnie S.M.Q.L. i na końcu I.V.B. Krzyż jest równoramienny z zakończeniami w kształcie trzech rozwidleń; litery wpisane w krzyż są wklęsłe. Reszta liter wypukła. Krzyż sprawia wrażenie trójwymiarowego przez pogrubienie powierzchni. Wszystkie litery pisane kapitalikami.

Ciekawostka: do naszej kolekcji ostatnio trafił krzyżyk z wyżej wspomnianym wzorem ze szlachetnego drzewa (hebanu?) z napisem u dołu na rewersie w języku koreańskim.

Artur Wojtulewicz OSB – od 1991 r. benedyktyn opactwa tynieckiego. W 1998 przyjął święcenia kapłańskie. Przez długie lata duszpasterzował w tynieckiej parafii. Był także podprzeorem i przeorem. Mniej więcej od czterech lat podjął szczególną pracę badawczą nad medalikiem św. Benedykta. Inspiracją były zbiory jakie posiada muzeum tynieckie oraz przeprowadzenie kilku serii rekolekcji z medalikiem. Pierwszy etap pracy to przede wszystkim gromadzenie fachowej literatury, kwerenda kilkunastu bibliotek w Polsce i za granicą, gromadzenie zdjęć poszczególnych wzorów medalika oraz konsultacje ze specjalistami w tej dziedzinie. Potem próba posegregowania zgromadzonego materiału i analiza. Obecnie ojciec Artur pracuje nad publikacją, której celem będzie podzielenie się najnowszym stanem wiedzy na temat medalika Św. Benedykta. Zarówno w wymiarze historycznym jak duchowym i praktycznym.

Źródło: ps-po.pl, 4 lutego 2019

Autor: mj