Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Medale dla patriotów

Treść

Pięć osób otrzymało medale "Pro Memoria" za utrwalanie pamięci o zbrodni katyńskiej, a także pamięci polskich bohaterów uczestniczących w walkach na wszystkich frontach II wojny światowej. Odznaczenia wręczył im prezes Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Janusz Krupski.

Wręczając medale, Krupski powiedział, że nagrodzeni, krzewiąc pamięć o ofiarach zbrodni, brali udział w pewnej formie walki. Prezes Urzędu ds. Kombatantów podkreślił, że jest niezwykle ważne, by zachować pamięć o "naszych ofiarnych bohaterach, którzy walczyli o niepodległość Polski na frontach świata". - Miałem zaszczyt odznaczyć zarówno bohaterów czasów wojny, jak s. Lucynę Reszczyńską, szarytkę, która z narażeniem życia ratowała dzieci z Zamojszczyzny, jak i prowadziła szpital w okresie Powstania Warszawskiego. Później broniła krzyży, które komunistyczna władza chciała zdejmować w szpitalach i była w tym działaniu niezwykle wytrwała - powiedział Krupski. - Pan Józef Ziółkowski był żołnierzem Szarych Szeregów, AK, uczestnikiem akcji "Burza", później w okresie powojennym niezwykle zasłużony dla utrwalania polskiej pamięci - dodał prezes Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
- Dla mnie jest to wielki zaszczyt, czuję się naprawdę zaszczycona - powiedziała s. Lucyna Reszczyńska. - Przeżyłyśmy powstanie, pracowałam w szpitalu dziecięcym, były tam dzieci prawie z całej Polski, nie było dla nich posiłków, przeżyliśmy bardzo dużo - wspomina. - Dzieci płakały, szpital palił się z trzech stron. Nie wiadomo było, co robić, czy uciekać, czy zabierać dzieci, czy ginąć razem z nimi. Zdecydowaliśmy się, że zginiemy razem z dziećmi, ale jakoś Pan Bóg nas ocalił - wspominała.
- Są też przedstawiciele młodszego pokolenia, to uczestnicy Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego, zasłużeni w utrwalaniu pamięci o Katyniu - wskazuje Krupski. - Zadają sobie niemało trudu, żeby dotrzeć na motocyklach do Katynia - dodał. Należą do nich: ks. Marek Doszko, Jerzy Kirszak i Jakub Michalski. - To pielgrzymka naszego życia, ponieważ to hołd oddany naszym dziadkom, ojcom, braciom, synom za to, że dzisiaj jesteśmy w wolnej Polsce - podkreśla jeden z uczestników rajdu.
Medalem "Pro Memoria" honorowane są osoby i instytucje szczególnie zasłużone w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2009-03-24

Autor: wa