Męczennicy dziedzictwem Kościoła
Treść
Wczoraj na placu św. Piotra w Watykanie odbyła się największa w historii Kościoła katolickiego beatyfikacja. Do chwały ołtarzy zostało wyniesionych 498 męczenników hiszpańskich, którzy ponieśli śmierć za wiarę w czasie wojny domowej w latach 30. ubiegłego wieku. Eucharystii beatyfikacyjnej przewodniczył ks. kard. José Saraiva Martins, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Na początku przeczytano ogólną informację o ofierze życia nowych błogosławionych. Następnie ks. kard. Martins odczytał dokument papieski zatwierdzający wyniesienie na ołtarze 498 męczenników, którzy w Hiszpanii w XX w. przelali krew za świadectwo Ewangelii Jezusa Chrystusa. Ich wspomnienie liturgiczne zostało wyznaczone na 6 listopada.
W homilii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych przypomniał, że nowi błogosławieni przelali krew za Ewangelię w czasie prześladowań wiary w latach 1934-1936 i 1937. Ich męczeństwo było wyrazem miłości do Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła. Jak podkreślił ksiądz kardynał, męczennicy przed śmiercią wybaczali swoim prześladowcom, a nawet modlili się za nich. - Nie szukali chwały dla samych siebie, a ich krew wydała owoce - powiedział hierarcha. Dodał, że męczeństwo jest najwyższym świadectwem wierności wierze.
Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych przypomniał, że do zachowywania pamięci o męczennikach za wiarę wzywał nas Sługa Boży Jan Paweł II. Jego Następca Benedykt XVI wskazuje natomiast w swym nauczaniu na więź między sumieniem i męczeństwem. Męczennicy okazują się świadkami sumień, zdolności człowieka do zdania sobie sprawy ze spoczywającego na nim obowiązku, by otwierać drogę do postępu, do wyniesienia człowieka. - Orędzie męczenników to orędzie wiary i miłości, które wszyscy powinni podjąć z entuzjazmem i radością, przyczyniając się do wspólnego dobra i do kształtowania społeczeństwa zgodnie ze sprawiedliwością - dodał.
Wśród nowych błogosławionych jest dwóch biskupów, 24 księży diecezjalnych, 462 członków i członkiń instytutów życia konsekrowanego, jeden diakon, subdiakon i seminarzysta oraz siedmioro świeckich. Są wśród nich dwie ofiary prześladowań z października 1934 r., siedmioro zamęczonych w 1937 r., pozostali zaś, czyli 489 męczenników, zginęli w 1936 roku. Tak duża liczba nowych błogosławionych jest wynikiem połączenia w jedną 23 spraw, prowadzonych oddzielnie w różnych okresach i diecezjach. Jedenaście z nich rozpoczęto jeszcze przed 1960 r., przy czym najstarszą w 1948 r., sześć innych zapoczątkowano w latach 1963-1969 i sześć pozostałych w latach 1982-1992. Na wspólnym posiedzeniu postulatorów i biskupów hiszpańskich w Rzymie w 2002 r. postanowiono połączyć wszystkie te procesy i utworzyć jedną sprawę.
Najwięcej nowych błogosławionych pochodzi z Madrytu (łącznie z innymi diecezjami) - 232 (4 sprawy), następnie z Barcelony - 146 (5), i Toledo - 55 (4). Spośród zgromadzeń zakonnych najwięcej nowych błogosławionych mają augustianie - 98, następnie dominikanie - 62, salezjanie - 59, i bracia szkolni - 58. Łącznie do chwały ołtarzy zostali wyniesieni członkowie 11 zakonów i zgromadzeń zakonnych męskich oraz członkinie pięciu wspólnot zakonnych żeńskich. Oprócz Hiszpanów wśród błogosławionych jest dwóch braci szkolnych z Francji, dwie karmelitanki z Meksyku i jeden karmelita bosy z Kuby. Po tej ceremonii Hiszpania ma rekordową liczbę 966 błogosławionych i 11 świętych męczenników.
"Nasz Dziennik" 2007-10-29
Autor: wa