ME niepełnosprawnych: z medalami i tarczą

Z sześcioma medalami, ale też sporym niedosytem wrócili polscy łucznicy z IV Mistrzostw Europy Osób Niepełnosprawnych na Torach Otwartych. Do soboty (11-19.08) w czeskim Nymburku rywalizowało 137 zawodników z 21 państw.

Indywidualnie z dziewięcioosobowej, polskiej ekipy najlepiej zaprezentowali się Alicja Bukańska i Ryszard Olejnik – zdobywcy czterech z sześciu krążków.

W pojedynkach pucharowych drogę do srebrnego medalu Bukańska rozpoczęła od ćwierćfinału, który wygrała z Ukrainką Bohdaną Nikitenką 95:80. W półfinale wyeliminowała Brytyjkę Kay Lucas 102:89, by w finale ulec świetnej Szwajcarce Magali Comte 97:101.

Olejnik w strzelaninach pucharowych miał nieco trudniej. W 1/8 finału stoczył bratobójczy pojedynek ze Stanisławem Jońskim, wygrany 97:92. W ćwierćfinale pokonał Słowaka Vladimira Majerczaka 90:86, a w półfinale Francuza Eddy’ego Gobbato 102:93.

Walkę o złoto Polak przegrał z Ukraińcem Serhijem Atamenenką 104:110. Trzeci był mistrz paraolimpijski z Aten, Słowak Imrich Lyocsa.

W kwalifikacji ogólnej po strzelaninach na wszystkich dystansach Olejnik zdobył brązowy medal (złoty wywalczył Atamanenko). Bukańska zaś zdobyła srebro, znowu nieznacznie ulegając w małych punktach Szwajcarce Comte.

W turniejach drużynowych w naszej ekipie lepiej strzelali tym razem panowie. Ulegając w walce o złoto Hiszpanom 201:203, pokonali w drodze do finału silną ekipę Ukrainy 203:195.

Panie, odpadłszy w półfinale po przegranej z Ukrainkami 158:174, ostatnie miejsce na podium wygrały w małym finale, w którym pokonały Niemki 170:162. Złoty medal zdobyły pogromczynie Polek po zwycięstwie nad Czeszkami 177:173.