Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Matka Teresa z Kalkuty: życiorys i posługa

Treść

Matka Teresa z Kalkuty, bo tak ją zapamiętano urodziła się w 1910 roku. Zakonnica, założycielka zgromadzenia Misjonarek Miłości, noblistka. Jej życie w pełni było poświęcone Bogu i pomocy ludziom, co zostało docenione poprzez ogłoszenie jej świętą. Jak wyglądało jej życie i posługa Bogu?
Dzieciństwo Matki Teresy z Kalkuty
Urodziła się na terenie dzisiejszej Macedonii. Jej rodzice byli Albańczykami. Od najmłodszych lat była uczona dobroci i serdeczności wobec ludzi ubogich. Rodzice nie zapominali również o jej wykształceniu. Gdy miała 9 lat straciła ojca. Ze względu na trudną sytuację polityczną podejrzewa się, że został otruty ze względu na szerokie głoszenie swoich poglądów.
W rodzinie Matki Teresy nie brakowało Boga. Cała rodzina wspólnie zasiadała do modlitw, razem również uczęszczali na Nabożeństwa w kościele. Pobożność na stałe zagościła w sercu Teresy. Na tyle poświęcała się życiu kościoła, że każdą wolną chwilę spędzała w pobliżu Świątyni. Śpiewała nawet w chórze parafialnym przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Była bardzo pracowita. Pomagała w organizacji wszelkiego typu akcji, przekazywała swoją wiedzę innym, a także zarażała miłością do Boga. Mimo słabego zdrowia myślała o rozpoczęciu kariery literackiej, bądź muzycznej, ponieważ była bardzo uzdolniona artystycznie.
Rok 1928 był dla Matki Teresy z Kalkuty przełomowy. Wyjechała wtedy z domu żegnając na zawsze swoją mamę i siostrę. Jej rodzina rozjechała się do różnych krajów nie utrzymując ze sobą kontaktu. W 1972 roku otrzymała informację o śmierci swojej mamy, rok później zmarła jej siostra. Matka Teresa znajdowała się wtedy w Kalkucie. Pozwolenia na przyjazd do Albanii nie otrzymała.
Posługa Bogu – powołanie
Już w wieku 12 lat Matka Teresa wiedziała, że swoje życie chce poświęcić Bogu. Duchowo była wspierana przez ojca Jambrekowica, jezuity, który swoje miejsce odnalazł w parafii w Skopje. Świetnie opowiadał historie związane z misjonarstwem, przekazywał listy przesłane z biednych miejsc, w których swoją posługę spełniali liczni misjonarze.
Matka Teresa z Kalkuty
przez pewien czas była bardzo mocno rozbita. Pragnęła misjonarstwa, ale jednocześnie nie chciała porzucać ukochanej rodziny. Często myślała o dzieciach zdając sobie sprawę, że życie zakonne odbierze jej możliwość życia z rodziną i przyjaciółmi.
W 1928 roku została przyjęta do Zgromadzenia Sióstr Loretanek. Wyemigrowała do Irlandii, gdzie zamieszkała w zakonie. Nauczyła się tam języka angielskiego, którym porozumiewała się do końca życia, bez względu na okoliczności. Jako zakonnica przybrała imię Maria Teresa od Dzieciątka Jezus. 24 maja 1937 roku w Kalkucie złożyła śluby wieczyste i została dyrektorką szkoły, w której wcześniej nauczała geografii i historii. Warto zaznaczyć, że szkoła mieściła się przy klasztorze sióstr Loretanek.
W Kalkucie było wtedy niebezpiecznie, ale mimo to Matka Teresa często wychodziła z klasztoru, aby zdobyć swoim podopiecznym pożywienie. Dbała o dzieci jak tylko mogła w momencie, gdy Indie znajdowały się wtedy pod panowaniem brytyjskim. Naród indyjski usilnie walczył o niepodległość swojego kraju.
Życie w ubóstwie, założenie zakonu
W 1946 roku jej wewnętrzny głos powiedział, aby pozostawiła swoje dotychczasowe życie, naśladowała Jezusa i mieszkała wśród biedoty w Kalkucie. Matka Teresa od razu wiedziała, że jest to Wola Boga i musi ją spełnić. Jak najszybciej postanowiła opuścić klasztor, przeszkodził jej w tym jednak arcybiskup, który wydał odmowną decyzję.
Po wielokrotnym przenoszeniu, Matka Teresa z Kalkuty otrzymała pozytywną decyzję w sprawie opuszczenia klasztoru Sióstr Loretanek. W lipcu 1948 ówczesny papież pozwolił jej opuścić klasztorne mury na rok. Teresa jednak nie myślała o powrocie do zakonu, dlatego po kryjomu opuściła Siostry Loretanki na zawsze.
Po definitywnym rozstaniu się z Loretankami, Matka Teresa dążyła do tego, aby założyć odrębny klasztor. I tak, w 1950 roku Zgromadzenie Misjonarek Miłości zatwierdził Papież Pius XII. Od tej pory na Świecie możemy spotkać Siostry Zakonne będące członkiniami tegoż zgromadzenia.
Ostatnie lata życia
W 1990 roku Matka Teresa poprosiła, aby zwolniono ją z funkcji matki przełożonej w Zgromadzeniu. Kapituła zgromadzenia dopiero 7 lat później zadecydowała, aby udzielić jej pozwolenia. Decyzja spowodowana była bardzo ciężkim stanem zdrowia Matki Teresy. Do końca swoich dni uważała, że powinna umrzeć zgodnie z przyjętą przez siebie regułą życia w ubóstwie. Nie chciała, aby lekarze poprawili jej stan zdrowia, jednak po długich namowach pozwoliła, aby przeprowadzono wszystkie konieczne zabiegi.
Matka Teresa z Kalkuty odeszła 5 września 1997 roku. Zorganizowano jej uroczysty pogrzeb o charakterze państwowym. W kondukcie żałobnym jej ciało było wiezione na lawecie armatniej, tej samej, którą wykorzystywano podczas pogrzebów wielu bohaterów Indii. Żegnała ją rzesza wiernych.
Zachęcamy do odwiedzenia portalu pl.aleteia.org. Znajdą tam Państwo wiele ciekawych artykułów na tematy związane z wiarą chrześcijańską, jak i również komentarze dotyczące aktualnych wydarzeń w Polsce i na świecie.

Autor: Silesian

Tagi: Matka Teresa z Kalkuty życiorys i posługa