Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Masz kredyt na dom? Pomyśl o ubezpieczeniu na życie

Treść

Analizując różne badania i statystyki łatwo wywnioskować, że połowa Polaków jest w mniejszym czy większym stopniu zadłużona. Życie na kredyt to z jednej strony zrealizowanie wymarzonych inwestycji czy zakupów już w młodym wieku, a z drugiej ryzyko utraty ciągłości finansowej pozwalającej na spłatę zadłużenia w terminie.
Powodów zaciągania kredytu jest kilka. Oczywiście kredyt mieści się w szerokim pojęciu pożyczek, do których zaliczane są również zakupy na raty czy tzw. chwilówki. Jeśli mówimy o kredycie, pierwsza myśl kojarzy się z zakupem nieruchomości. I całkiem słusznie, bo pożyczka długoterminowa na zakup domu, mieszkania bądź postawienie budynku to dziś często spotykana decyzja wielu tysięcy rodzin.
Chroń swój kredyt
Każda pożyczka obarczona jest ryzykiem niespłacenia w terminie – wtedy naliczane są odsetki – i wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Aby przed tym mało optymistycznym scenariusz się chronić, warto skorzystać z rozwiązań ubezpieczeniowych.
Niektóre z nich jak polisa mieszkaniowa do kredytu hipotecznego są z góry narzucone przez bank. Każda instytucja finansowa, szczególnie po kryzysie giełdowym z 2008 roku, będzie chciała maksymalnie zabezpieczyć pożyczkę, której udziela swojemu klientowi. Dlatego wymagane są od niego:

  • wkład własny stanowiący 10% wartości kupowanej nieruchomości,
  • zdolność kredytowa (poziom zarobków, historia kredytowa, zakupy na raty w przeszłości),
  • ubezpieczenie nieruchomości (w razie zniszczenia budynku resztę rat hipoteki spłaci bankowi ubezpieczyciel, a nie kredytobiorca).

Wymienione powyżej ubezpieczenie nieruchomości do kredytu to co prawda wyższa rata kredytu, ale taką polisę można kupić już za 200 zł rocznie, co nie będzie znaczącym obciążeniem dla spłacającego hipotekę.
Kto spłaci pożyczkę w razie wypadku?
Wariantem, jaki trzeba wziąć pod uwagę przy zaciąganiu kredytu, szczególnie na sumy rzędu kilkuset tysięcy złotych, jest możliwość utraty ciągłości finansowej. Może się zdarzyć, że stracimy pracę albo ulegniemy poważnemu wypadkowi i nie będziemy zdolni do wykonywania zawodu albo jakiejkolwiek pracy przynoszącej zysk.
Dlatego warto rozważyć posiadanie produktu, jakim jest ubezpieczenie na życie. Tyle, że taka polisa powinna obejmować określone zdarzenia wykupywane w ramach umów dodatkowych. Wybór jest dość spory i każdy posiadacz kredytu powinien znaleźć rozszerzenie adekwatne do sytuacji życiowej, możliwości finansowych oraz wykonywanej pracy – budowlaniec jest bardziej narażony na wypadek niż pracownik biurowy.
Jakie rozszerzenia zatem wziąć pod uwagę? Przede wszystkim te związane z ryzykiem utraty zdolności do zarobkowania i spłaty pożyczki:

  • wypadek komunikacyjny,
  • inwalidztwo,
  • poważne zachorowanie,
  • następstwa nieszczęśliwych wypadków.

Nie mniej przydatne będą też rozszerzenia, które uwzględniają pobyt w szpitalu, rehabilitację, finansowanie leków czy medyczny assistance. Każda z umów dodatkowych zwiększa szansę na otrzymanie odszkodowania, dzięki któremu zadłużony będzie w stanie pokryć przynajmniej część spłaty kredytu.
Przy pożyczkach na mniejsze sumy te same firmy oferują często wykupienie ubezpieczenia. Jest to wygodne rozwiązanie dla klienta, ale powinien on przyjrzeć się bliżej proponowanym warunkom polisy – szczególnie pod kątem zakresu ochrony, wyłączeniom odpowiedzialności i sumom odszkodowania. W tym ostatnim przypadku może się okazać, że otrzymane świadczenie będzie niewystarczające do pokrycia zobowiązania finansowego.
Gdzie szukać polisy na życie do kredytu?
Najlepszym miejscem do znalezienia polis na życie do kredytu jest Internet, a zwłaszcza narzędzia, jakie udostępnia. Jednym z nich jest porównywarka ubezpieczeniowa, gdzie zainteresowany polisa określa jej wstępne parametry, a następnie zostaje skontaktowany z agentem ubezpieczeniowym w celu poznania szczegółów oferty i porównania warunków przyszłej umowy z innymi.
Pomocny jest też ranking –

ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym w www.rankingubezpieczennazycie.pl.

Dzięki stale aktualizowanym zestawieniom przyszły ubezpieczony ma szansę przyjrzenia się wiodącym firmom ubezpieczeniowym, dzięki czemu chętniej spotka się z tymi agentami ubezpieczeniowymi, którzy reprezentują uznane marki na rynku polisowym.
Sporym ułatwieniem jest także powszechny dostęp do umów polisowych. Na stronie każdego towarzystwa znajduje się gotowy do pobrania plik OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia z wyraźnie określonym zakresem ochrony, skalą wyłączeń odpowiedzialności i innymi szczegółami, o które można dopytać agenta na niezobowiązującym spotkaniu.

Autor: Silesian

Tagi: Masz kredyt na dom Pomyśl o ubezpieczeniu na życie