Maryja wzorem na drogach życia
Treść
Na Jasnej Górze odbyły się wczoraj centralne uroczystości ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na Sumie pontyfikalnej pod przewodnictwem ks. abp. Józefa Kowalczyka, nuncjusza apostolskiego, modlili się bardzo liczni pielgrzymi, a wśród nich ci, którzy do tronu Maryi przybyli pieszo z różnych zakątków naszej Ojczyzny. W homilii ks. kard. Józef Glemp, Prymas Polski, wskazał na Maryję jako naszą Protektorkę. Przypomniał, że godność ludzka zobowiązuje do takiego kształtowania form życia społecznego, "iżby one sprzyjały drodze wierzących do osiągnięcia Nieba".
Prymas Polski podkreślił, że przez wniebowzięcie Maryi umocniła się komunikacja między Niebem a ziemią. Bóg w naszej drodze do Nieba, na ziemi, dostarcza nam przez Kościół różnorodnej pomocy. - Największa protekcja, nie waham się użyć tego słowa, przy wejściu do Nieba spoczywa w dłoniach Maryi, Matki Jezusa, Oblubienicy Ducha Świętego. Ona wstawia się za nami, prosi, zachęca, dodaje otuchy, ostrzega, a jako Matka Opatrzności Bożej stara się ustawić czuwanie Boże na nasze poprawne życie, tak byśmy mogli wypełnić wolę Boga - zaznaczył Prymas Polski. Podkreślił, że choć spotkanie z Maryją w Jej cudownych wizerunkach trwa często krótką chwilę, to musi ono wystarczyć. - Każdy chce zobaczyć kawałek Nieba dla siebie, dla rodziny, dla parafii, dla Ojczyzny. Zobaczyć, zatrzymać w pamięci skierowany na siebie wzrok Madonny i iść dalej w twarde życie, ku Niebu - powiedział ksiądz Prymas. Zwrócił uwagę, że idąc do tego okienka, trzeba przejść obok kolorowych witryn ukazujących powaby dobrobytu, które prowadzą donikąd, w tym nawet do eutanazji. Zauważył, że często promuje się pozorne wartości, poglądy myślicieli, którzy "prorokują zgodnie z intencją sponsora". Ksiądz kardynał podkreślił, że wśród wielu przejawów zła rodzą się także piękne, budujące postawy ludzi młodych. Wspomniał na spotkania młodzieży z Papieżem, także na to sprzed 16 lat spotkanie Jana Pawła II z młodzieżą świata na Jasnej Górze. Przypomniał głęboki sens wypowiedzianej wówczas w uroczystość Wniebowzięcia NMP homilii Ojca Świętego. Papież mówił o stworzeniu człowieka na obraz i podobieństwo Boga, o naszym wyniesieniu spośród stworzeń, z którego wyrasta godność ludzka. Młodzież tamtego czasu Ojciec Święty zachęcał do tego, aby gdy wejdzie w odpowiedzialne życie społeczne i państwowe, podjęła ideały godności ludzkiej. - Może są tu obecni młodzi tamtych lat, może pamiętają tamte pełne mocy chwile. Oby moc tamtych dni obfitowała dzisiaj. To już czas. To już teraz czas - apelował kaznodzieja do podjęcia działania zgodnie z chrześcijańskimi wartościami.
- Godność ludzka uprawnia, a nawet zobowiązuje do takiego kształtowania życia społecznego, aby jego formy polityczne, gospodarcze i kulturalne sprzyjały takiemu urządzeniu bytowania wspólnot ludzkich, iżby one sprzyjały drodze wierzących do osiągnięcia drugiego świata, Nieba - mówił Prymas Polski. Zaznaczył, że zakłopotanie budzi uprawianie polityki, jaką obecnie obserwujemy w Polsce. - Trudno podejmować rozumne kierowanie zorganizowaną wspólnotą, gdy partie ustawicznie się kłócą - zaznaczył. Przypomniał, że Kościół obejmuje Ojczyznę modlitwą. Podkreślił, że nic ze swojej aktualności nie straciło papieskie nauczanie także na temat miłości Ojczyzny.
Podczas procesji z darami na ołtarzu złożono modlitwę i pokutę pielgrzymów, którzy przyszli na Jasną Górę z różnych zakątków Polski. Złożono także koszulkę oraz plakietkę symbolizujące uczestników Trzeciego Biegu Pielgrzymkowego im. Ojca Świętego Jana Pawła II, który w hołdzie Papieżowi 5 sierpnia wyruszył z Orlego Gniazda.
Na zakończenie Mszy św. wszyscy, których pragnieniem było przystąpić do dzieła duchowej adopcji dziecka poczętego, mogli to uczynić. Adopcja zagrożonego w łonie matki życia jest jedną z form wypełniania Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego.
Małgorzata Bochenek, Jasna Góra
"Nasz Dziennik" 2007-08-16
Autor: wa