Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Marszałek Sejmu ingeruje w funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego

Treść

Marszałek Sejmu próbuje wpłynąć na niezależność sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Szymon Hołownia składa wniosek do prokuratury na profesor Krystynę Pawłowicz, która wymierzyła karę porządkową posłowi Polski 2050, ponieważ naruszył powagę Trybunału Konstytucyjnego.

19 czerwca Trybunał Konstytucyjny rozpoczął badanie na wniosek prezydenta ustaw przyjętych przez Sejm już po wątpliwym prawnie wygaszeniu mandatów posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Sejm reprezentował na posiedzeniu poseł Paweł Śliz, który domagał się wyłączenia z orzekania dwóch sędziów, w tym prof. Krystyny Pawłowicz. Gdy jego wniosek został oddalony, polityk Polski 2050 opuścił Trybunał Konstytucyjny w trakcie posiedzenia.

– Moja obecność dalsza legitymowałaby coś, z czym się zupełnie nie zgadzam jako przedstawiciel Sejmu, jako poseł, ale również jako obywatel – mówił Paweł Śliz, poseł, Koalicji Obywatelskiej.

– Opuszczając posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego, dopuszcza się Pan naruszenia powagi Trybunału Konstytucyjnego. Upominam Pana, że postępowanie się toczy, nie zezwoliłam na opuszczenie Sali. To jest lekceważenie – powiedziała prof. Krystyna Pawłowicz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

Sędzia Krystyna Pawłowicz zdecydowała o nałożeniu na posła Pawła Śliza kary w wysokości trzech tysięcy złotych. To nie spodobało się marszałkowi Sejmu. Szymon Hołownia złożył na nią wniosek do prokuratury.

– Wybryki – bo tak to w mojej ocenie trzeba komentować – sędziów, którzy zamierzają karać w sposób administracyjny posłów, którzy reprezentują parlament, a więc wyborców, którzy parlament wybrali, to są rzeczy absolutnie niedopuszczalne – stwierdził Szymon Hołownia, Marszałek Sejmu.

Trybunał Konstytucyjny w specjalnym oświadczeniu wezwał Marszałka Sejmu do przeprosin. Wskazał, że Szymon Hołownia wprowadza opinię publiczną w błąd i narusza dobre imię sędzi Krystyny Pawłowicz, zarzucając jej brak wiedzy i kompetencji.

„Przypominamy, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji RP, a bezprawne groźby złożenia nieuzasadnionego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa są karalne” – oznajmiono w oświadczeniu Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał Konstytucyjny dodał w oświadczeniu, że marszałek Szymon Hołownia, formułując bezpodstawnie zarzut popełnienia przestępstwa przez sędzię, nie wyjaśnił wszystkich okoliczności faktycznych i prawnych, mimo iż posiada wykwalifikowane służby prawne, u których mógł zasięgnąć wiedzy w tym zakresie.

TV Trwam News

źródło: radiomaryja.pl, 11 lipca 2024

Autor: dj